مجلس سنا: طرح حکمتیار منجر به تجزیه می‌شود

گزارشگر:چهار شنبه 8 حمل 1397 ۷ حمل ۱۳۹۷

مجلس سنا ایجاد ساحات امن برای طالبان را به مثابه طرح تجزیه افغانستان دانسته و شدیداً با این طرح مخالفت کرد.
فضل‌هادی مسلم‌یار ربیس مجلس سنا در نشست روز سه‌شنبه (۷ حمل) این مجلس تاکید کرد که این مجلس با ایجاد ساحات امن به طالبان مخالف mandegar-3است و آن را به مثابۀ تجزیه افغانستان می‌داند.
آقای مسلم‌یار گفت: «ما هیچ نوع مخالفت در زمینه صلح با طالبان نداریم و صلح با عزت را یک ضرورت می‌دانیم؛ ولی با میکانیزم‌هایی‌که براساس آن مراکز امن برای طالبان ایجاد گردد یا چند ولایت به واگذار شود، شدیداً مخالفیم؛ اما با بازگشایی دفتر برای طالبان در کابل موافقیم».
به گفتۀ او، اگر طالبان می‌خواهند صلح کنند بیایند به مذاکرات حاضر شوند و هر زمانیکه مذاکرات به نتیجه رسید، دولت مکلف است، خانواده‌های اعضای این گروه را جابجا کرده و امنیت شان را تامین کند.
آقای مسلم یار همچنین از سناتورها نیز خواست که به نشانی مخالفت با این طرح حکمتیار دست بلند کنند و بسیاری از سناتورها با بلند‌کردن دستان‌شان با این طرح مخالفت کردند.
جمعه الدین گیانوال دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت که ایجاد منطقه امن برای طالبان در واقع طرح تجزیه افغانستان است و صلح با طالبان این گونه تامین نمی‌گردد.
آقای گیانوال افزود، در صورتیکه برای طالبان منطقه امن ایجاد گردد، این گروه امارت اسلامی اش را دوباره احیا کرده و حکومت موازی با حکومت افغانستان می‌سازد.
داود غفاری دیگر عضو مجلس نیز گفت که اگر یک یا چند ولایت به طالبان داده شود تا این گروه به صلح حاضر شوند در واقع به گروگان دادن مردم آن ولایت نیز است.
آقای غفاری تاکید کرد که این گونه طرح برای مردم افغانستان نیز قابل قبول نیست.
این در حالی است که پیش از این گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی گفته است که طرح صلح را به حکومت افغانستان پیشنهاد کرده است که براساس آن باید برای حضور طالبان در افغانستان مناطق امن ایجاد گردد.
آقای حکمتیار گفته است، تا زمانیکه مناطق امن برای طالبان ایجاد نگردد و خانواده‌های اعضای این گروه به این مناطق جابجا نگردد، آنان نمی‌توانند به مذاکرات صلح حاضر شوند.
اما؛ این طرح با مخالفت‌های زیادی در داخل کشور مواجه شده و بسیاری از شخصیت های سیاسی این طرح را به مثابه تجزیه افغانستان یاد کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.