مجلس سنا قانون برگزاری مراسم عروسی را تصویب کرد -طـویانه بنـد مـی‌شـود

گزارشگر:چهارشنبه 12 حمل 1394 ۱۱ حمل ۱۳۹۴

مجلس سنا روز سه‌شنبه قانون برگزاری مراسم عروسی را تصویب کرد که براساس آن هیچ کسی نمی‌تواند در عروسی بیشتر از ۵۰۰ مهمان دعوت کند. این قانون هرگونه پول ستانی توسط خانواده دختر را ممنوع کرده است.
دلیل اصلی تصویب این قانون، افزایش بی‌سابقه مصارف عروسی خوانده شده است. برخی‌ها به این باورند که به دلیل مصارف هنگفت در عروسی‌‌ها، mnandegar-3بسیاری جوانان سال‌‌‌‌ها از زنده‌گی مشترک محروم می‌مانند.
در ماده ششم این قانون آمده است :«هیچ یک از اولیا و اقارب عروس نمی‌توانند به مناسبت ازدواج یا عروسی دختر، پول و یا امتعه دیگری به نام طویانه (شیربها، ولور، قلین، گله، پیشکش و جهیزیه) به‌صورت اجبار تحمیل نموده و از داماد و یا اولیا و اقارب او مطالبه نمایند و آن را پیش‌شرط انعقاد محفل عروسی و نکاح قرار دهند.»

به نفع جوانان کم بضاعت
این قانون سال گذشته در مجلس نماینده‎گان به بحث گذاشته شد و تصویب گردید. نماینده‌گان پارلمان ماه‌ها بر سر ماده‌های آن بحث کرده اند. سناتوران در مجلس سنا امیدوارند که این قانون بتواند از مشکلات جوانان در افغانستان بکاهد. در حال حاضر مصارف عروسی در افغانستان بسیار زیاد است. در برخی از ولایات، یک جوان مجبور است پول هنگفتی را برای مراسم عروسی و تهیه شیربها تهیه کند.
غلام محی الدین منصف، رییس کمیسیون تقنین مجلس سنا روز سه شنبه (۱۱ حمل/ ۳۱ مارچ) به خبرنگاران گفت: «صدها تن از جوانان ما که نمی‌توانند مراسم عروسی خود را برگزار کنند، در روشنایی قانون می‌توانند به شکل درست مراسم عروسی خود را برگزار کنند و تعادل بعد از این در نظر گرفته می شود.»
براساس رسوم معمول در افغانستان، خانواده عروس بعضا پول هنگفتی به نام طویانه از خانواده داماد مطالبه می کند. طویانه در بعضی موارد به دلیل فقری که وجود دارد برای خانواده داماد «کمرشکن» است و گاهی منجر به فسخ ازدواج می‌شود. به این دلیل این قانون به جوانان کم بضاعت کمک کننده است.
این قانون مجازاتی را برای صاحبان هوتل‌ها و هم برای مشتریان در صورت نقض آن، در نظر گرفته است. در صورتی که صاحبان هوتل‌ها از این قانون سرپیچی کنند، جریمه نقدی شده و سپس هوتل شان مسدود خواهد شد. همچنین مجازاتی برای مشتریان خاطی نیز در نظر گرفته شده است.
در ماده چهارم این قانون تنها برگزاری مراسم «عروسی» در هوتل‌ها جواز شمرده شده و محافلی مانند شرینی‌ خوری و لفظ‌ گیری، محفل حنا، تخت جمعی، پایوازی، شب شش، سالگره، نام ‌گذاری و کاکل‌ گیری کودک، ختنه سوری، بازگشت از حج و سفر و فراغت از تحصیل در هوتل‌ها و سالن‌ها و رستورانت‌ها ممنوع شده است.
در سیزده سال گذشته ده‌ها هوتل مجلل در کابل و شهرهای بزرگ افغانستان ساخته شده و اکثر مراسم عروسی در همین هوتل ها برگزار می‌شود. در برخی از عروسی‌ها میلیون ها افغانی به مصرف می رسد و خانواده داماد مجبور است غذای مکلفی را برای مهمانان فرمایش دهد.
هر منوی غذا فقط ۴۰۰ افغانی
نرخ منوی غذا در عروسی ها نیز در این قانون مشخص شده است. براساس این قانون هوتل ها اجازه ندارند که قیمت یک منوی غذا را بیشتر از ۴۰۰ افغانی حساب کنند.
این قانون حضور همزمان مردان و زنان در سالن هوتل‌ها را ممنوع قرارداده و تاکید کرده است که زنان نباید لباس‌های تنگ بپوشند. قانون از ملاها و ستره محکمه خواسته تا در تطبیق و ترویج آن همکاری نمایند.
این قانون البته مخالفانی نیز دارد. سرمایه‌داران و هوتل داران از مخالفان اصلی این قانون اند. سکتور خصوصی به خصوص هوتل داران گفته اند که تصویب چنین قانونی ضربه شدید مالی به سرمایه دارانی است که در عرصه هوتل داری سرمایه گذاری کرده اند.
از سوی دیگر جوانانی نیز هستند که به خانواده های سرمایه دار متعلق هستند و این قانون را مانعی در برابر خوشی های شان می دانند و به این باورند که هیچ کسی نباید مانع تصمیم های شخصی شان شوند.
این قانون هنوز نهایی نیست و موارد اختلافی میان دو مجلس پارلمان وجود دارد. در صورتی که کمیسیون مختلط سنا و ولسی جرگه این قانون را تایید کند، قانون برای توشیح به رئیس جمهور فرستاده می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • haji sabor

    محترم جنرال ظاهر ظاهر جنرال محبوب القلوب مردم روشن ضمیر و حق بین افغانستان. اینکه مردم به حرف شمااعتماد دارد دلیل اینست که این محبوبیت را با سر نوشت تمام فامیل تان بازی کرده واین افتخار را کسب کردی کاری ساده و آسان نیست خصوصآ گرفتاری دزدان بین المللی مانند استالفی و جانی ها پغمان. به واقیعت با وجدان پاک بیان میکنم من هیچ شناخت باشمااز هیچ نگاه ندارم برای من ارزش هم ندارم شخصیت پاک نفسی فعال بودن ووطن دوستی شخص معیار است .کی از کجای افغانستان است هیچ ارزش ندارد جز صداقت شجاعت افتخار همه است.

    اما اخبار افغانستان وطن عزیز خود را تعقیب میکنم باید گفت عمل کرد و جانبازی صداقت فعال بودن شما مایه افتخار اکثریت مطلق مردم افغانستان است کسی که طرف دار حق است ووجدان پاک دارد نمیتواند چشم پوشی کنداینکه معین اطلاعات کلتور را به دستگاه عدلی معرفی نمودید قابل قدر است باز هم افتخار بشما.کاش چند نفر صاحب منصب پلیس هم چو شما در وزارت داخله میداشتیم جنرال صاحب محترم در قسمت اقدام نکردن امرین پولیس ولایت کابل هم توجه کنید در وظیفه خود سهل انگاری کرده شما خوب میدانید که به سویه ملی و بین المللی جریان به شهادت رساندن فرخنده در جهان نشر شده کسی که وجدان دارد نمی تواند بواسطه تملق تحفه دادن جنایت خود را بپوشاند.

    عملکرد قوماندان امنیه موجوده کابل خود تان به حیث یک شخص مسلکی با وجدان قضاوت کنید. چرا قوماندان امنیه کابل وظیفه اصلی وی تامین امنیت است از محل واقعه دو صد متر بیش قواندانی کابل فاصله ندارد تمام تجهیزات مدرن در اختیار افراد وخودش حتی موتر زره قرار دارد چه دلیل است اقدام نکرده وزیر محترم داخله به صفت شخص مسول به مردم دلیل قناعت بخش خود را واضح سریع باید به مردم بیان کند افراد عادی دایم قرن ها تمام قوانین بالایشان تطبیق شده مردم در قرن بیست و یک زندگی میکند نباید در چشم مردم خاک بپاشید نمیتوانید با طفره رفتن حقایق را کتمان کنید.به نظر مردم بغیر از پلان شوم و همدست بودنش به توطه گران بیگانه که در شهر ارج و رج چور و چپاول رخ دهد دوکان حریق اموال مردم تاراج گردد دشمن از موقع استفاده کرده حملات انتحاری کند چیزی دیگر نبوده خداوند مردم را کمک کرد. باناکام شدن پلان شوم دشمن که مطبوعات پلان توطه گران را جهانی ساخت قابل تقدیراست. چلی نیازی مفلوک سمین غزل معین وزارت کلتور و قواندان ا منیه کابل دست پاچه شده پدر فرخنده را تهدید کرد که میت راشب خپ و چپ دفن کنید و خودت فرار کنید این سخنان بهتان نیست جهانی شده در بی بی سی هم ثبت ونشر شده کسی نمیتواند انکار کند. باید قوماندان امنیه مورد پیکرد تعقیب قانونی جدی همرای نیازی که مردم را تحریک میکردقرار گیرد اسناد موثق وانکار نا پذیر در مورداست حتی در سایت بی بی سی کس نمیتواند کتمان کند توجه شما را می خواهایم موفقیت تان آرزو میکنم چرا پولیس هاکه به دادگاه معرفی شده افرادعادی هستند کار خوب شد اما امرین شان مسولیت نهایت سنگین دارد بایدمحترم وزیر صاحب داخله و مقامات عالی کشورتوجه جدی کند در چشم مردم خاک پاش ندهیدو کسی هم نمی تواندحقایق را بپوشاندمطبوعات آزاد است بیک جرقه آتش صد ها نفر کشته میشد پلان شوم بوده خداوند به ملت رحم کرده و ملا نیازی فراموش نشود. عکس یاد گاری گرفته همرای لوده اقبال وکیل شورا ملی چلی نیازی پوز خند هم میکنند خلاف عرف اسلامی و تمامی ادیان آیا کسی به محفل عذا داری میرود عکس یاگاری با خنده قهقه می گیرد نفرین بتو نیازی چلی بی فرهنگ پلید.حاجی نظر