مجلس سنا: نامزدوزرای دیگر زن باشند

گزارشگر:چهار شنبه 15 قوس 1396 ۱۴ قوس ۱۳۹۶

واکنش‌ها به رد صلاحیت نرگس نهان؛ مجلس سنا خواستار معرفی نامزد وزرای زن شد
مجلس سنا در واکنش به رد صلاحیت نرگس نهان تنها نامزد وزیر پیشنهادی زن به مجلس نمایندگان می‌گوید که حکومت باید نامزد وزرای باقی مانده را از mandegar-3میان زنان معرفی کند.
فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس که در نشست روز سه‌شنبه (۱۴ قوس) این مجلس صحبت می‌کرد گفت: «رای اعتماد به نامزد وزرا حق مسلم ولسی جرگه/مجلس است؛ تشکری می‌کنیم که با رای دادن به ۱۱ نامزد وزیر تقریباً به سرپرستی در وزارت‌ها نقطه پایان گذاشته شد».
آقای مسلم‌یار از رای رد نمایندگان به خانم نرگس نهان نامزد وزارت معادن ابراز تاسف کرد و افزود، از حکومت می‌خواهد که ۴ نامزد وزیر باقی مانده را «خانم» معرفی کند.
خانم نجیبه حسینی نیز ابراز امیدواری کرد که حکومت از ۴ نامزد وزیر باقی مانده کابینه حداقل ۲ نامزد وزیر زن به مجلس نمایندگان پیشنهاد کند و نمایندگان نیز باید به آنان رای دهند.
در همین حال، سناتوران در مورد رای رد نمایندگان مجلس به نرگس نهان واکنش متفاوتی دارند.
برخی سناتوران از رد صلاحیت نرگس نهان انتقاد کرده نمایندگان را به زن ستیزی متهم می‌کنند؛ اما شماری دیگر سناتورها می‌گویند که تعدادی نمایندگان زن به خانم نرگس نهان رای اعتماد نداده اند.
صدیقه مبارز یک عضو مجلس سنا گفت: «جمع کثیری از خانم ها از اینکه نرگس نهان موفق به کسب رای اعتماد مجلس نشد، آزرده شده اند؛ اگر خانم نهان رای اعتماد می گرفت خوشنامی برای ولسی جرگه بود».
صفی الله هاشمی دیگر عضو سنا نیز گفت: «از ۱۲ نامزد وزیر پیشنهادی حکومت تنها خانم نهان رای لازم را نیاورد؛ این مساله سوال برانگیز است که چرا تنها یک زن رای تایید نمایندگان را به دست نیاورده است».
اما؛ زلمی زابلی دیگر عضو مجلس سنا می گوید که نرگس نهان از سوی نمایندگان زن در مجلس رای تایید نیاورده است.
آقای زابلی گفت: «برخی نمایندگان مرد در مجلس قسم یاد می‌کنند به خانم نرگس نهان رای داده اند؛ اما برخی نمایندگان زن برخلاف خانم نهان کمپاین کرده اند تا رای تایید نیاورد».
به گفته وی، نمایندگان زن که به خانم نهان رای تایید نداده اند و یا برخلاف او کمپاین کرده اند «بخیلی کرده اند» که یک زن موفق به کسب رای اعتماد مجلس شود و این ذهنیت در میان نمایندگان زن قابل تامل است.
مجلس نمایندگان روز گذشته برای ۱۲ نامزد وزیر پیشنهادی حکومت صندوق گذاشت و از این میان تنها نرگس نهان موفق به کسب رای اعتماد مجلس نشد.
عدم اعتماد مجلس به خانم نهان، واکنش‌های زیادی را برانگیخته و برخی فعالین زن مجلس را به زن ستیزی متهم کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.