مجلس سنا: پس از ده روز دیگر مجلس نماینده‎گان مشروعیت ندارد

/

چهارشنبه ۲۰ جوزا ۱۳۹۴

 

رییس مجلس سنا هشدار می‌دهد تا زمانی‌که تاریخ انتخابات پارلمانی مشخص نشود، ادامۀ کار مجلس نماینده‎گان مورد قبول مجلس سنا نخواهد بود.
فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا گفت: « دورۀ کاری مجلس نماینده‎گان ۱۲ روز بعد بر اساس قانون اساسی به پایان می‌رسد؛‌ اما متاسفانه غیرقانونی شدن آن، تأثیر مستقیم بالای کار مجلس سنا می‌گذارد».
mnandegar-3آقای مسلم یار افزود: خواست مجلس سنا از رییس‌جمهور و رییس اجرایی حکومت این است که دو یا سه ماه بعد باید به هر شکل ممکن انتخابات پارلمانی را برگزار کنند و یا هم تاریخ انتخابات را مشخص نمایند.
او هشدار داد: «در صورتی‌که تاریخ انتخابات مشخص نشود، ما کارکردهای مجلس نماینده‎گان را بر اساس قانون نمی پذیریم».
به گفته او، شرط اساسی ادامۀ کار مجلس نماینده‎گان پس از اول سرطان برگزاری انتخابات است.
زلمی زابلی عضو دیگر مجلس سنا نیز خاطرنشان کرد که ادامه کار مجلس نماینده‎گان بدون برگزاری انتخابات، جفا در حق ملت و آرای ملت است.
آقای زابلی با ذکر آن‌که سفیر امریکا در قبال تایید پیمان امنیتی به نماینده‎گان وعدۀ تمدید یکسالۀ دورۀ کاری مجلس را داده است، افزود: « پس از اول سرطان هر قانونی‌که به مجلس سنا بیاید اعتبار ندارد و ما مجلس نماینده‎گان را به رسمیت نمی‌شناسیم».
پیش از آن‌که پیمان امنیتی با امریکا و ناتو از سوی مجلس تایید شود؛ سفارت امریکا در کابل مهمانی ترتیب داده بود و در آن مهمانی از نماینده‎گان دعوت کرده است تا به دو پیمان امنیتی رای تایید دهند.
بحران عدم مشروعیت پس از اول سرطان، برخی نماینده‎گان مجلس را نیز نگران کرده است.
اما برخی دیگر اعضای مجلس نماینده‎گان ضمن تاکید در برگزاری انتخابات، ادامه کار این مجلس را قانونی می‌دانند.
روز دوشنبه عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‎گان نیز تاکید کرد که به هیچ صورت، مشروعیت مجلس را به نهاد دیگری واگذار نمی‌کند.
آقای ابراهیمی تاکید ورزید که مجلس مشروعیت خود را از آرای مردم افغانستان گرفته است و تا زمانی‌که انتخابات پارلمانی برگزار نشود، حاضر نیست این مشروعیت را به نهاد دیگری بسپارد.
هر چند از دیر زمانی به این سو، مجلسین شورای ملی در برگزاری انتخابات پارلمانی به وقت و زمانش و یا هم اعلام تاریخ مشخص انتخابات تاکید دارند؛‌ اما حکومت تاهنوز در این مورد واکنشی نشان نداده است.

 

اشتراک گذاري با دوستان :
 • zafer

  مردم شریف افغانستان به عالم مشکلات دست و پنجه نرم میکنند. کرزی و فهیم دزد که حتی پول های کابل بانک این دو خاین ملی دریغ نکردن تمام ملت افغان را در جهان این دو بی حیای دزد معرفی کرد. این عین و غین باید پند بگریند تا کی زنده هستید کوشش کنید به فکر عام جامعه باشید قسمیکه دیدم کسانیکه زمین وخانه هندو و مسلمان را دزدیدن غضب نمودند روی خود را سیاه کردن پول مال دزدی را کی ها عیش و نوش میکند واه بجان شخصیکه در دنیا و آخرت رو سیاه است حال در قبر از دست جنایت که کرده فغان مینزند باید این عین غم در فکر زر اندوزی خیش خوری قوم پررستی نباشید کوشش کنید یک خاطره نیک از خود در تاریخ بجا بماندورنه چند صباحی عمرتان باقی مانده به ملت دروغ نگویدچرا تا حال که مردم جریان کارتان تعقیب میکنند واقیعت ها را پنهان میکنید یک عین میگوید دیکر غین معلوم است یکی تان به مردم با بسیار بی حیای دروغ مگوید در حالیکه هردو تان در محضر قران خوردید معلوم است به قران هم چندان عقیده راسخ ندارید مثال برجسته دروغ تان امضا پیمان استخباراتی با دشمن خاک و مردم با پاکستان است . گپ های ضد و نقیض از دهن سخن گویان شما میشنویم مردم سر در گم گیچ شدند از بس دروغ شنیدن. برای هردو تان قسم وطنی میدهیم هر یکی به راجع به پنهان کاری و خیانت به مردم و دولت دروغ می گوید ازجمله عین و غین که سخن گویان شان راجع مسایل عمومی دروع میگویند در خفا جاسوس است از فامیل خود کمی شرم کنید نباید خویش خوری کنید به خاطر ترقی افغانستان شب و روزکار با صداقت کار انجام دهید. حاجی ناصر الدین

 • zafer

  محقق با مخالفت غیر موجه و غیر منطقی به امر رهیس جمهور راجع به تعین محمد طاهر زهیر که شخص پاک نفس تحصیل کرده لایق جوان است می خواهد در کشور مصدر خدمت شود.اما محقق مانع کار ویی به صفت والی بامیان غیر مستقیم میشود می خواهداز خودباین کار زور آزمایی و نمایشی یک شخصیت و دارای قدرت در دولت مطرح کندبه طرف داران خود در پارلمان دکتی کرده شما مخالفت کنید و همچنان در بامیان عده به دستور محقق دست به مخالفت های بیمورد زدند حامل و گرداننده ناآرامی محقق است به خاطر قدرت نمایی نمایشی مجازی و کاذب به گفته برادر های پشتون من هم یک سری مطرح هستم.

  اگر وضع حکومت داری به همین منوال پیش برود بعد ازین رهیس جمهوردر هر ولایت کسی را تعین کند باز یک محقق مانند دیگر پیداخواهد شودجلو کار حکومت را عمدی غیر منطقی بگیرد جامعه به سوی هرج و مرج میرود. حاکمیت نظام زیر سوال میرود باید به این کار های تحریک آمیز غیر منطقی مغرضانه ریاست جمهوری بر خورد جدی کند به حیث فرد اول مملکت حق دارد ورنه در آیندهای نه چندان دور اگر یک ولسوال را هم تعین شود باید موافقه دارو دسته اشخاص حزب حاکم در منطقه گرفته شود بعدأ حاکم منطقه تعین گردد. طراح و بنیان گذاری این سیستم هرج ومرج محقق در کشور به دستور اجنبی ها خواهدبود. حتمی از طرف کدام کشور به محقق دکتی شده محقق می خواهد آنرا در جامعه به خواست بیگانگان در کشور ترویج دهد.

  خواهش از محترم رهیس جمهور این است جلو این خود سری های غیر منطقی نا موجه را عاجلا بگیرد ضرور نیست یک عده اشخاص مغرض جلو کار همچو اشخاص تحصیل کرده لایق نیک نام که کمر خدمت بوطن را بسته کردند بگیرد و چند مغرض خواسته های شخصی بی مورد غیر قانونی و نمایشی خود را با برگذاری تحصن وبر گذاری تظاهرت دکتی شده از جانب اجنبی مانع شود . حاجی صبور

 • zafer

  جناب محترم ضیأ مسعود نترس شف شف نگو شفتالو بگو ترس را در جان خود راه نده.

  ناپلیون را پرسان کردند در دنیا از چه میترسی جواب داد از ترس گفت اگر ترس در جانم آمد در تمام جنگ هاو زندگی شکست می خورم. کوشش کن در ترس را جانت نیاید.

  همه ملت میداند در راس دزد خیانت برادر فهیم خاین همرای برادر کرزی خاین پول های کابل بانک را دزدی کردن بر علاوه فهیم خاین خانه وزمین هندو ومسلمان را دولت را هم دزدیده برارا کرزی مفلوک زمین های وزارت دفاع را در قندهار غضب کرده شهرک ساخته به همین منوال معاونین اش برادر خلیلی یک باند مافیا بودن کشور را به خاک دان برابر ساختند.اکنون فهیم مرده بازهم مردش شصت جریب زمین در تپه سرای شمالی بالای تپه بادام باغ بیش صد ملیون ارزش دارد غضب کرده معلوم نیست که مرده مارشال چه پلان دارد مرده زمین خورک در جهان کسی ندیده

  خواهش از شمااست سخنانت را پاک صاف روشن بیان کن دوره امتحانت به مردم است کوشش کن درقست تحصیل پول های کابل بانک جدی برخورد کن اشرف غنی را کمک کن اگر می خواهی خدمت کنی مردم نامت را در تاریخ به خط زرین خواهد نوشت آرزوی کسب اعتماد مرذم را داری عقب قوم پررستی نگرد در عمل نشان بده مردم به زربین کارهای همه را زیر نظارت دارند در داخل و خارج کشور. حاجی صبور