مجلس نماینده‌گان: سحنان دانش، مداخله در امور کار کمیسیون‌های انتخابات است

یک شنبه 26 سنبله 1396/

mandegar-3برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان از مداخله حکومت در کمیسیون انتخابات انتقاد کرده می گویند آنچه پیرامون کمیسیون انتخابات جریان دارد، نگران کننده است.
این نمایندگان اظهارات سرور دانش معاون دوم اشرف غنی در مورد برگزاری انتخابات را مداخله در امور کمیسیون‌ انتخابات می دانند.
صادقی‌زاده نیلی، عضو مجلس نماینده‌گان با اشاره به چند مورد مرتبط به مسایل انتخاباتی گفت که معاون دوم اشرف غنی در سخنانش بیان کرده است که انتخابات پارلمانی در زمان معین‌اش برگزار نخواهد شد.
او به اظهارات رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز اشاره کرد و به نقل از او گفت: انتخابات از دو حالت بیرون نیست، نخست در زمان تعیین شده برگزار نخواهد شد و اگر هم برگزار شود، پر از تقلب خواهد بود.
آقای نیلی مدعی شد: در بخش هایی از حکومت شبانه و روزانه جلساتی ادامه دارد که چه کسانی به عنوان نماینده‌گان به خانه ملت راه یابند…… این قضیه جریان دارد بین زوزمندان مانند وزارت خانه چون گوشت قربانی کرسی‌های پارلمانی دارد تقسیم می‌شود که چه تعداد کرسی از کدام ولایت به کدام زورمند داده شود.
آقای نیلی با بیان اینکه «اینجا رای مردم مدار اعتبار نیست»، تاکید کرد: ما امانت دار مردم هستیم نباید در برابر سرنوشت رای مردم بی تفاوت باشیم.
علی اکبر قاسمی، دیگر عضو مجلس گفت که ابراز نظر مقام‌های حکومتی در مورد برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات آینده مداخله در امور انتخابات محسوب می شود.
آقای قاسمی افزود: اگر مداخله حکومت ادامه یابد برگزاری انتخابات آینده پارلمانی قابل پذیرش نیست؛ زیرا برگزاری هرگونه انتخابات با دخالت حکومت، پر از تقلب خواهد بود.
سرور دانش، معاون دوم غنی چندی پیش گفته بود که حکومت نمی تواند همزمان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را برگزار کند.
عبدالقادر قلاتوال، نماینده مردم زابل در مجلس نیز با اشاره به افشای اختلاس رییس عملیاتی کمیسیون انتخابات و عدم شفافیت در یکی از قراردادهای کمیسیون، گفت: اگر جلو این نوع اقدامات گرفته نشود، برگزاری هر انتخاباتی زیر سوال خواهد بود.
آقای قلاتوال هم‌چنان، خواست تا رییس و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات برای پاسخگویی به یکی از جلسات علنی مجلس خواسته شوند.
بااین همه، عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان به کمیسیون‌های عدلی و تفتیش مرکزی دستور داد تا با دعوت مسوولان کمیسیون انتخابات در مورد چگونگی برگزاری انتخابات همه شمول وضاحت بخواهند.
این در حالیست که گفتگوی تلفونی منسوب به قلم یار، رییس عملیات ساحوی کمیسیون انتخابات افشا شد و یکی از رییسان ولایتی این کمیسیون اذعان داشت که این فرد، در بدل تقلب، پنجصد هزار افغانی خواسته است.
امام محمد وریماچ، رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات در اینباره بیان داشت: این کلپ صوتی طوری است که شما پنج لک افغانی را بکشید و سه لک آن را چنین کنید و دولک را نگهدارید و معاش‌ها را چنین پرداخت نمایید.
قلم یار، رییس عملیات ساحوی کمیسیون انتخابات اتهام‎ها بر خودش را رد می‎کند و آن را توطئه می‎داند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.