مجلس نماینده‌گان: پیمان امنیتی با امریکا باید بازنگری شود

یک شنبه 29 حوت 1395/

mandegar-3شماری از نماینده‌گان مجلس، با اشاره به افزایش ناامنی و حملات انتحاری در کشور بر بازنگری پیمان امنیتی میان کابل- واشنگتن تاکید کردند.
نماینده‌گان در جلسه دیروز خود (شنبه ۲۸ حوت) تاکید کردند که پیمان امنیتی با امریکا، تاثیری بر بهبود وضعیت امنیتی در افغانستان نداشته است.
آنان خاطر نشان ساختند که امریکا تاکنون از خود هیچ علاقه‌یی برای عملی شدن این پیمان نشان نداده است و باید دولت افغانستان این پیمان را بازنگری کند.
همایون همایون، معاون اول مجلس نماینده‌گان که ریاست جلسه دیروز مجلس را به عهده داشت، گفت: “پیمان امنیتی با امریکا هیچ نفعی به وضعیت امنیتی افغانستان نرسانده است، بناً نماینده‌گان مجلس می‌توانند این پیمان را بازنگری کنند”.
آقای همایون بیان داشت: “با امضا شدن این پیمان، نه تنها که در افغانستان آرامی نیامده است، بلکه وضعیت امنیتی روزبه‌روز وخیم‌تر شده است”.
او، وضعیت امنیتی در کشور را نگران کننده خواند و از حکومت خواست تا برای بهبود وضعیت امنیتی برنامه‌های جدی و عملی را روی دست بگیرد.
در همین حال، عبیدالله بارکزی عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز گفت، امریکا به تعهدات خود در پیمان امنیتی عمل نکرده و تاکنون این کشور با افغانستان برخورد دوگانه داشته است.
به گفتۀ این عضو مجلس: پس از امضای پیمان امنیتی، مناطق مرزی افغانستان بارها آماج حملات راکتی نظامیان پاکستانی قرار گرفته، اما امریکا بر خلاف تعهدات درج شده در پیمان امنیتی، هیچ واکنشی در این باره نشان نداده است.
این عضو مجلس نماینده‌گان اظهار داشت که ضرورت است که نماینده‌گان مردم در پارلمان و حکومت وحدت ملی جهت بازنگری پیمان راهبردی و امنیتی بین دو کشور، با امریکا به طور مستقیم گفت‌وگو کنند.
گفتنی است که نماینده‌گان مجلس، بارها تاکید کرده اند که امریکا در تامین امنیت در افغانستان همکاری نمی‌کند و تمایلی به عملی شدن پیمان امنیتی ندارد و باید این پیمان لغو شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.