محدودیت پنتاگون به نشر اطلاعات جنگ افغانستان

گزارشگر:چهار شنبه 11 دلو 1396 ۱۰ دلو ۱۳۹۶

یک نهاد نظارتی حکومت امریکا روز سه شنبه گفت، پنتاگون یا وزارت دفاع این کشور مانع نشر آمار درمورد ساحات زیرکنترول طالبان شده است. این نشان دهندۀ یک گام به عقب از شفافیت درزمانی است که وضعیت امنیتی افغانستان وخیم شده است.
mandegar-3مساله بر سر شمار ولسوالی‌هایی است که باشندگان آنها زیر کنترول و نفوذ حکومت، یا زیر نفوذ و کنترول طالبان اند یا این که حکومت و طالبان بر کنترول آنها در جنگ‌اند.
اما در گزارشی که روز سه شنبه نشر شد، دفتر بازرس کل ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گفته است که وزارت دفاع ایالات متحده امریکا هدایت داده است تا این شمار نشر نشود.
جان ساپکو، بازرس کل ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در این گزارش گفته است که این تصمیم بنا به دلایلی نگران کننده است، چون که برای نخستین بار از این اداره خواسته شده است اطلاعات مشخصی را نشر نکند.
این تصمیم ماه‌ها پس از آن گرفته شده است که واشنگتن به درخواست حکومت افغانستان موافقت کرد تا شمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان را به اطلاعات طبقه بندی شده یا محرمانه شامل سازد.
سیگار گفته است که پنتاگون برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ به این سو خواسته است که شمار و نرخ ترک وظیفه سربازان نیروهای امنیتی افغانستان را محرمانه نگهدارد.
پنتاگون محدودیت در نشر این اطلاعات را رد نکرد، اما این ادعا را که وزارت دفاع مانع نشر این اطلاعات توسط سیگار شده است رد کرد. پنتاگون اشاره کرده است که این کار توسط ماموریت نیروهای ناتو زیر رهبری امریکا در افغانستان صورت گرفته است.
مایک اندریوس، سخنگوی پنتاگون گفت: «در این قضیه، ماموریت حمایت قاطع ناتو که اداره اصلی طبقه بندی اطلاعات است، روی طبقه بندی اطلاعات تصمیم گرفته است که نشر عمومی و غیرمحرمانه معلومات را محدود کرده است.»
جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفته است که تا دو سال دیگر حدود ۸۰ درصد جمعیت افغانستان زیر کنترول حکومت قرار خواهند گرفت. اما در صورتی که آمار نشر نشود، پیگیری پیشرفت‌ها در این بخش مشکل است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.