مذاکرات مخفیانۀ ارگ با طالبان اوباما فرماندهان ارشد کشورش را فراخواند

گزارشگر:16 دلو 1392 ۱۵ دلو ۱۳۹۲

حامد کرزی به طور محرمانه با طالبان برای دستیابی به توافق صلح بدون مداخله متحدان غربی و امریکایی خود مذاکراتی انجام داده است و این مساله روابط خدشه‌دار کابل و واشنگتن را وخیم‌تر کرده است.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، مقام‌های غربی و افغان گفتند، مذاکرات صلح با طالبان دلیل حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان برای به تعویق انداختن امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه با واشنگتن و خدشه‌دار شدن رابطه‌اش با امریکا را توضیح می‌دهد. mandegar-3
این ارتباط‌های محرمانه اقدامات کرزی برای تحریک دشمنی حامیان امریکایی‌اش را توضیح می‌دهند. در هفته‌های اخیر کرزی به عدم امضای این توافقنامه امنیتی دوجانبه ادامه داده و بر آزادی صدها شبه‌نظامی طالبان از زندان تاکید و به توزیع مدارک تحریف شده از آنچه که آن را جرایم جنگی امریکا می‌داند، اقدام کرده است.
به گفته افراد مطلع این ارتباط‌های محرمانه با طالبان نتیجه‌ اندکی داشته است اما این اقدامات به از بین بردن اطمینان باقی مانده میان امریکا و کرزی کمک کرده است. حمایت از اقدامات جنگ شدیداً کاهش یافته و مقام‌های امریکایی‌ می‌گویند آن‌ها مطمین نیستند که بتوانند حداقل همکاری امنیتی را با دولت کرزی یا جانشینش پس از انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی افغانستان داشته باشند.
این توافقنامه امنیتی دوجانبه که می‌تواند راه را برای حضور نیروهای امریکایی به منظور آموزش نیروهای افغان و مقابله با تروریسم در این کشور پس از پایان سال جاری میلادی باز کند، از سوی کرزی امضا نشده و بارک اوباما، رییس جمهوری امریکا روز سه‌شنبه فرماندهان ارشد خود را به کاخ سفید فراخواند تا درباره آینده ماموریت امریکا در افغانستان رایزنی کنند.
این مقام‌های غربی و افغان که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که ظاهراً این اقدام نومبر سال گذشته میلادی یعنی زمانی که میزان بی‌اعتمادی میان کرزی و متحدانش به بیشترین میزان رسیده بود، توسط طالبان پیشنهاد شد. کرزی نیز به نظر می‌آید که فوراً این پیشنهاد را که شانسی برای دستیابی به توافقی برای پایان درگیری‌ها می‌داند پذیرفته است.
اما این ارتباطات صلح‌آمیز هنوز به هیچ توافقنامه مشخص یا زمینه آغاز مذاکرات دست نیافته است و هنوز مشخص نیست که آیا طالبان قصد دارد به طور جدی این مذاکرات را دنبال کند و یا تنها می‌خواهد روند امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه را مختل سازد.
اما این در حالی است که ایمیل فیضی، سخنگوی کرزی به این ارتباط‌های محرمانه با طالبان اذعان کرده و گفت: این گفت‌وگوها ادامه‌دار دو ماه اخیر بسیار مثبت بود.

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.