مذاکرات پنهانی امریکا، چین و افغانستان واشنگتن برای پکن جا باز می‎کند

شنبه 25 دلو 1393/

پس از خروج امریکا از افغانستان، چین نقش کلیدی در تحولات این کشور بازی می‌کند.
روزنامۀ امریکایی وال‌استریت ژورنال به نقل از یک مقام عالی‌رتبۀ امریکایی نوشته است: نماینده‌گان افغانستان، چین و امریکا در ماه دسمبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۴) در لندن گفت‌وگوهای پنهانی را برگزار کردند.
mnandegar-3براساس این گزارش، این گفت‌وگوها برای برقراری صلح در افغانستان برای اولین بار بود که با حضور چین، امریکا و افغانستان انجام شد.
این روزنامه با اشاره به سفر اخیر یک هیأت طالبان به چین می‌نویسد که اکنون مسأله و اوضاع تغییر کرده است.
در ادامه گزارش آمده است، چین که از حضور نظامی امریکا در افغانستان نگران است، از گذشته بر این موضوع تأکید کرده که در امور کشور همسایه‌اش (افغانستان) دخالت نخواهد کرد.
یکی از شرکت‌کننده‌ها در مذاکرات پنهانی ۳ کشور فاش کرد: نماینده‌های ۳ کشور (چین، امریکا و افغانستان) یک‌بار دیگر ماه گذشته میلادی نیز در امارات مذاکراتی را برگزار کردند.
تعدادی از دیپلمات‌های غربی معتقدند که میانجی‌گری چین در گفت‌وگوهای صلح افغانستان این پیام را می‌رساند که در سیاست خارجی چین تغییرات اساسی به وجود آمده است.
دیوید سیدنی دیپلمات سابق امریکایی در کابل و پکن، نیز چندی پیش گفته بود: چین با امریکا در افغانستان رقابت می‌کند و به دنبال این است که ثابت کند نسبت به واشنگتن عملکرد بهتری داشته و می‌تواند بهتر عمل کند.
چندی است که زمزمه‌ها از سفر هیأت طالبان به چین برای میانجی‌گری این کشور در مذاکرات صلح افغانستان و حمایت برخی کشورها از جمله پاکستان و چین به گوش می‌رسد.
وزارت خارجه افغانستان با انتشار اعلامیه‌یی اعلام کرده بود: قرار است چین جهت پایان دادن به ناملایمات موجود میان افغانستان و پاکستان و پیگیری مذاکرات روند صلح، هیئتی امنیتی را به کابل و اسلام‌آباد بفرستند.
در اعلامیه آمده بود که جزئیات و چگونگی این مسأله از سوی «شین‌شی‌جی» کاردار سفارت چین در کابل با عتیق‌الله عاطف‌مل معاون اداری وزارت امور خارجه افغانستان مطرح شده است.
پس از انتشار این خبر، سخنگوی وزارت امور خارجه چین پس از انتشار اخباری مبنی بر سفر هیأت طالبان در قطر به این کشور از اعلام آمادگی پکن برای میانجیگری در مذاکرات صلح افغانستان با طالبان خبر داده بود.
هونگ لی سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت بود: این کشور از برگزاری نشست اعضای دولت افغانستان، پاکستان و نمایندگان گروه طالبان افغان حمایت می‌کند.
وی با اشاره به از سرگیری مذاکرات صلح افغانستان اظهار داشت: چین همسایه و دوست افغانستان است و از نزدیک پیشرفت‌های این کشور را نظارت می‌کند.
در پی انتشار چنین اخباری، جیمز دابینز نماینده ویژه سابق امریکا در امور افغانستان و پاکستان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به سفر ماه گذشته هیأت طالبان افغانستان به چین اعلام کرده بود که امریکا از میزبانی هیأت طالبان توسط چین پشتیبانی می‌کند.
با توجه به انتشار این اخبار، به نظر می‌رسید که مذاکرات صلح افغانستان با میانجی‌گری چین به زودی آغاز می‌شود اما طالبان افغانستان با انتشار اعلامیه‌یی هرگونه مذاکرات صلح این گروه با دولت افغانستان در کشور چین را رد کرد.
در اعلامیه این گروه آمده بود: درباره آنچه در مورد میانجیگری کشور چین در مورد گفت‌وگوهای صلح طالبان با دولت افغانستان گفته می‌شود، باید گفت که امارت اسلامی به موضع قبلی خود پایبند بوده و هیأت ما به هیچ کشوری سفر نکرده است.
به نظر می‌رسد که امریکا پس از صرف هزینه‌های فراوان در افغانستان و کسب دستاوردهای دور از حد انتظار مقامات این کشور و همچنین نیرومندتر شدن گروه طالبان در افغانستان به دنبال سهیم کردن گروه طالبان در قدرت از طریق آغاز مذاکرات صلح با حضور طرف سوم است.
حال باید دید، چین که خود از گذشته به دنبال گسترش نفوذ در افغانستان بوده و به نظر می‌رسد که طرف مورد اعتمادی برای افغانستان و طالبان است، می‌تواند شریک خوبی نیز برای امریکا در تحولات افغانستان و منطقه باشد یا خیر.

اشتراک گذاري با دوستان :