مرحلۀ نخست حصارکشی پاکستان در امتداد دیورند تکمیل شد

گزارشگر:چهارشنبه 12 جدی 1397 ۱۲ جدی ۱۳۹۷

حکومت پاکستان از تکمیل شدن مرحلۀ نخست نصب سیم خاردار در امتداد مرز آن کشور با افغانستان خبر داد.
مقام‌های پاکستانی گفته اند که سیم خار در امتداد مرز بین پاکستان و افغانستان در سه مرحله نصب می‌شود، و در مرحله نخست این کار که در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید، در ۵۳۹ کیلومتر این مرز سیم خاردار نصب شده است.

2

این مقام‌ها همچنان می‌گویند که تا کنون ۲۳۳ پوستۀ امنیتی در امتداد این مرز اعمار شده و کار روی اعمار ۱۴۰ پوسته دیگر ادامه دارد.
قرار است در دو مرحلۀ بعدی نصب سیم خاردار در امتداد مرز پاکستان با افغانستان که در دو سال آینده انجام خواهد شد، در بیش از ۸۶۰ کیلومتر دیگر نوار مرزی سیم خاردار کشیده شود.
پاکستان می‌گوید که حصارکشی در امتداد مرز بیش از ۲۶۰۰ کیلومتری آن کشور با افغانستان، به منظور جلوگیری از تردد دهشت‌افگنان و قاچاق‌بران در مرز خود با افغانستان سیم خاردار نصب می‌کند.
افغانستان ضمن آنکه این مرز را که به خط دیورند مشهور است، به گونۀ رسمی نمی‌پذیرد، به جای حصارکشی در امتداد این مرز، خواستار سرکوب مراکز دهشت‌افگنان در داخل قلمرو پاکستان شده اند.
کار ساختن این دیوار مرزی که متشکل از دو کتارۀ فلزی موازی به هم می‌باشد، اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی در روستاهای دوردست مرزی و کوهستانی پاکستان آغاز شد.
ارتفاع کتاره‌ها که در بالا و در وسط آنها سیم خاردار کشانده شده است در سمت افغانستان چهار متر و در سمت پاکستان ۳.۳ متر بلندی دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.