مرحلۀ چهارم انتقال مسوولیت‌ها آغاز می‌شود موفقیت این پروسه منوط به حکومت‌داری خوب است

/

حکومت افغانستان مرحلۀ چهارم انتقال مسوولیت‌های امنیتی را تا دو ماه آینده آغاز می‌کند. در این مرحله امنیت ۱۲ ولایت به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار می‌شوند.
در مراحل اول، دوم، سوم و چهارم انتقال امنیت ۸۷ درصد نفوس افغانستان زیر پوشش امنیتی نیروهای داخلی قرار می‌گیرد.
در مرحلۀ چهارم امنیت، ولسوالی‌ها باقی مانده در ولایات بدخشان، بادغیس، بغلان، فراه، فاریاب، غزنی، غور، هلمند، هرات، جوزجان، کندز، سرپل و میدان وردک به نیروهای افغان سپرده می‌شوند.
ولسوالی‌های مرغاب و غورماچ در بادغیس، بکواه در فراه، اندر، گیرو، مقر و قره باغ در غزنی، شیندند در هرات و ولسوالی چک در میدان وردک، مناطقی هستند که طالبان در آن‌ها فعالیت دارند و از جمله مناطق خطرناک به شمار می‌روند.
بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت: «ما سه مرحله را موفقانه سپری کردیم. جا دارد که از همه نیروهای افغان تشکر کنم زیرا با دلیری این نیروها توانستیم سه مرحله را با موفقیت سپری کنیم».
اشرف غنی احمدزی، رییس کمیسیون انتقال در این کنفرانس گفت مراحل اول و دوم انتقال امنیت مثبت ارزیابی شده اند. او گفت حکومت در نظر دارد تا نقاط ضعف و قوت پروسه انتقال را برجسته کند. آقای غنی تاکید کرد وظایف اردو و پولیس افغانستان نیز قرار است بر اساس نیازمندی‌های امنیتی مشخص شوند.
تاکید بر حکومتداری خوب
رییس کمیسیون انتقال گفت انتقال به مفهوم تغییر و تحول بنیادی در عملکرد نیروهای امنیتی و در کل دولت افغانستان است. او گفت مردم افغانستان باید مطمین شوند که حکومتداری، قضا و اقتصاد نیز بهتر می‌شوند.
آقای احمدزی گفت در صورتی که حکومتداری خوب و اصلاح در دولتداری به وجود نیاید، دولت به هدفی که دارد نمی‌رسد. احمدزی گفت: «هدف انتقال تحول است. یک تغییر بنیادی باید بیاید که براساس آن … نیروهای امنیتی و حکومت بتوانند تمام وظایف خود را انجام دهند».
در همین حال، وزیر دفاع افغانستان گفت به منظور دریافت موفقیت مراحل اول، دوم و سوم انتقال یک ارزیابی انجام می‌شود: «یک بررسی بسیار دقیق در نظر داریم تا ببینیم که نقاط مثبت ما چی بوده و نقاط منفی ما چی بوده. بیشترین تمرکز ما روی تجهیزات و ارتقای سطح ظرفیت نیروهای امنیتی خواهد بود. امروز نیروهای امنیتی شما قادر شده اند تا مستقلانه از وطن دفاع کنند».
توانایی دفاع مستقلانه
وزیر دفاع افغانستان گفت در سال جاری نیروهای امنیتی توانسته اند در مناطقی که امنیت به نیروهای افغان سپرده شده عملیات های مستقل را انجام دهند و در برابر دشمنان این کشور ایستادگی کنند.
آقای محمدی گفت نیروهای امنیتی به خوبی توانسته امنیت مناطقی را که نیروهای ناتو از آن ها خارج شده اند، تامین کنند: «از مناطقی که ناتو خارج شده نیروهای ما دفاع کرده اند. از مردم حمایت کرده اند. من از مردم شریف و با شهامت افغانستان قدردانی می‌کنم که از نیروهای امنیتی شان حمایت و پشتیبانی کرده اند».
در همین حال، مجتبا پتنگ وزیر داخله افغانستان در این کنفرانس به مردم افغانستان اطمینان داد که نیروهای امنیتی توانایی حفاظت از جان مال افغان‌ها را دارد: «به تمام شما اطمینان می‌دهم که امنیت شما محفوظ است، تمامیت ارضی شما هم محفوظ است. نظم عامه تامین می باشد و از سرحدات کشور دفاع می‌شود». او گفت در مراحل چهارم و پنجم حکومت تلاش می‌کند تا حکومتداری خوب را به وجود آورد.
پروسه انتقال مسوولیت‌های امنیتی پنج مرحله دارد و رییس پروسه انتقال گفت که این مرحله به شرایط خاص خود وابستگی دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :