مردان افغانستان دیدگاه سرکوب‌گرانه نسبت به زنان دارند

سه شنبه 14 دلو 1393/

mnandegar-3نتیجه تحقیق یک سازمان غیردولتی نشان می‌دهد که هنوز مردان افغانستان در مورد زنان دیدگاه «سرکوب‌گرانه و مردسالارانه» دارند و برخی مردان، زنان را موجودات فرودست می‌دانند و به این دلیل با آن‌ها رفتار تحقیر آمیز می‌کنند.
سازمان «حقوق بشر و دموکراسی» با نشر نتایج تحقیقات خود از دولت افغانستان و نهادهای مدنی خواسته است تا در رابطه به تغییر باورهای مردم در مورد زنان کار بیشتری انجام دهند. در این تحقیق با ۳۹۰۰ تن از مردان در حوزه های کابل، هرات، ننگرهار، بلخ و بامیان مصاحبه شده است.
مسوولان این سازمان از طرز فکر مردان افغانستان نسبت به زنان نگران است. به باور آن‌ها گرایشات و رفتار مردان نسبت به زنان، ناامید کننده، بدبینانه و پرخاشگرانه است و بیشتر مردان زنان را موجودات فرودست می‌بینند و در تصمیم‌گیری‌ها با زنان با تحقیر و یا غفلت برخورد می‌کنند.
خداداد بشارت، رییس اجرایی سازمان «حقوق بشر و دموکراسی» افغانستان روز دوشنبه (۱۳ دلو/ ۲ فبروری) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «ما به این نتیجه رسیدیم که پیشرفت زنان در افغانستان مستلزم تغییرات در نهادها و ساختارهای اجتماعی است. تا زمانی‌که در ساختارهای اجتماعی و فرهنگی تغییرات نیاید، ما شاهد پیشرفت و نهادینه شدن حقوق زنان در افغانستان نخواهیم بود.»
دیدگاه افراط‌گرایانه
سازمان حقوق بشر و دموکراسی در گزارش خود پیشنهاداتی را برای تغییر دیدگاه مردان نسبت به زنان ارایه کرده است. این سازمان گفته است نیروهای مذهبی نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری افکار مردان نسبت به زنان دارند. چنانچه تبلیغات در مدارس دینی و مساجد به صورت مستقیم این باورها را شکل می‌دهد.
در این گزارش آمده است که ملاها و علمای دینی محدودیت‌های مشخصی را برای زنان قایل می‌شوند و برای مردان می‌گویند که زنان چگونه زنده‌گی کنند و چه‌گونه در انظار عمومی ظاهر شوند.
گزارش ملاها را به دو دسته افراط‌گرا و معتدل تقسیم‌بندی کرده است. براساس این گزارش ملاهای افراطی نفوذ قابل توجهی در درون اجتماعات دارند و بدون نظارت دولت و نهادهای مدنی، حضور زنان در بیرون از خانه را مخالف قوانین شریعت اسلام می‌پندارند.
آقای بشارت گفت که این تعداد از ملاها با نطق‌های تحریک‌آمیز به مردم می‌گویند که سلامت اخلاقی زنان در سیزده سال گذشته صدمه دیده است: «بعضی مساجدی را داریم که راجستر وزارت حج و اوقاف است و این‌ها نسبتاً معتدل هستند. اما بسیاری مساجد و مدارس متاثر از کشورهای همسایه هستند و ایدیولوژی افراط‌گرایانه را تبلیغ می‌کنند.»
در این گزارش آمده است که شماری از ملاها دیدگاه‌های معتدل نسبت به زنان دارند و از خشونت‌هایی‌که بر زنان می‌رود، ابراز نگرانی می‌کنند. گزارش یافته است که بعضی از ملاها نظرات آزادتری نیز دارند و به این باورند که زنان مانند مردان می‌توانند در بیرون از خانه فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داشته باشند.
سازمان حقوق بشر و دموکراسی از حکومت افغانستان و نهادهای مدنی انتقاد کرد که در یک دهه گذشته، رفتار مدارس و مساجد را نادیده گرفته‌اند و این موضوع سبب شده تا باورها نسبت به زنان همچنان به شکل سنتی باقی بماند.
«خانواده، محیط ناامن برای زنان»
گزارش حاکی از آن است که ساختار خانواده‌ها در افغانستان مردسالارانه است و همه چیز توسط مردان کنترل می‌شود. گزارش گفته است که زنان در خانواده‌ها نقش درجه دو را دارند و سهم آن‌ها در تصمیم گیری بسیار اندک است.
مسوولان سازمان حقوق بشر و دموکراسی به این باورند که فقر اقتصادی خانواده‌ها سبب شده تا زنان همیشه در حاشیه رانده شوند و به آن‌ها به عنوان موجودات مصرفی و غیر مولد نگاه شود. زیرا بر اساس سنت‌های افغانی تنها مردانند که کار می‌کنند و معاش دارند، ولی کار زنان نه مزدی دارد و نه ارزشی به آن قایل می‌شوند.
مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز تأکید کردند که تغییر رفتار در خانواده برای کاهش خشونت علیه زنان بسیار موثر است. لطیفه سلطانی از مسوولان حقوق زن در کمیسیون حقوق بشر در این کنفرانس گفت: «تحقیق ما در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که ۹۸ درصد خشونت در خانواده به وقوع پیوسته و متاسفانه عامل این خشونت‌ها نزدیک‌ترین فرد به زن یعنی شوهرش است.»
سازمان حقوق بشر و دموکراسی از حکومت افغانستان خواسته است تا تمام مدارس و مساجد، ثبت و راجستر وزارت حج و اوقاف شوند و محتوای وعظ و خطابه ملاها زیر نظر این وزارت قرار داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :