مروری بر ترور سفیران کشورهای مختلف جهان از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶

گزارشگر:چهار شنبه 1 جدی 1395 ۳۰ قوس ۱۳۹۵

mandegar-3از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶ جهان شاهد ترور هفت سفیر در نقاط مختلف بوده است که آخرین آنها سفیر روسیه در انقره بود که شب (۲۹ قوس ۱۳۹۵) در مراسم افتتاحیه یک نمایشگاه عکس در انقره هدف شلیک گلوله قرار گرفت و کشته شد.
به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، آندری کارلوف، سفیر روسیه در انقره شب ۲۹ قوس در حالی که در مراسم افتتاحیه یک نمایشگاه عکس حضور یافته بود، هدف شلیک پنج گلوله از سوی یکی از نیروهای پلیس ترکیه قرار گرفت و به علت شدت جراحات جان خود را از دست داد.
در ۲۷ مارچ ۲۰۱۵ نیز در حمله گروه افراطی “الشباب” به هتلی در شهر موگادیشو، پایتخت سومالی دست کم ۲۴ تن از جمله سفیر سویس در این کشور کشته شدند.
کنسولگری آمریکا د بنغازی
در تاریخ ۱۱ سپتمبر ۲۰۱۲ کریستوفر استفن، سفیر امریکا در لیبیا و نیز سه تن از کارمندان سفارت امریکا در این کشور در حمله‌ای که به هیأت دیپلماتیک امریکا در بنغازی انجام شد، کشته شدند. این حمله توسط گروهی ناشناس و با شلیک راکت از مزرعه مجاور ساختمان سفارتخانه انجام شد. این حمله پس از انتشار گزارش‌هایی دال بر تصویربرداری فیلمی در امریکا تحت عنوان “برائت مسلمانان” انجام شد که برخی آن را اهانت به پیامبر اکرم (ص) می‌دانستند.
در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۸ نیز ایوو ژارک، سفیر جمهوری چک در پاکستان به دنبال انفجاری در اسلام آباد کشته شد. گروهی موسوم به “فدائیان اسلام” مسئولیت این حمله را که ۵۳ کشته و ۲۲۶ زخمی برجای گذاشت، برعهده گرفت.
هتل ماریوت در شهر اسلام آباد
در ۲۷ جولای ۲۰۰۵ نیز گروه تروریستی “قاعده الجهاد در عراق” وابسته به تشکیلات تروریستی القاعده پس از شش روز از ربایش علی بلعروسی، رییس هیئت دیپلماتیک الجزایر به همراه عزالدین بلقاضی، وابسته دیپلماتیک این کشور در بغداد، اعدام بلعروسی را اعلام کرد.
در تاریخ دوم جولای همان سال ایهاب الشریف، سفیر مصر در عراق در نزدیکی منزلش در بغداد ربوده شد. گروه تروریستی “القاعده” در عراق به رهبری مصعب الزرقاوی مسئولیت ربایش الشریف را برعهده گرفت و در تاریخ هفتم ژوئیه اعلام کرد که وی را اعدام کرده است، جسد الشریف هنوز کشف نشده است.
در تاریخ ۲۸ مارچ ۲۰۰۳ نیز محمد احمد رشید، سفیر عربستان در کشور ساحل عاج در شهر ابیجان پایتخت این کشور ترور شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.