مرکل: وضعیت افغانستان رضایت‌بخش نیست

گزارشگر:یک شنبه 19 دلو 1393 ۱۸ دلو ۱۳۹۳

mnandegar-3انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونشن به نیازمندی حمایت بین المللی از نیروهای امنیتی افغانستان فراتر از ۲۰۱۶ اشاره کرد. اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز در این کنفرانس شرکت دارد.
صدر اعظم آلمان روز شنبه (۱۸ دلو/ ۷ فبروری) در سخنرانی خود در کنفرانس سالانه امنیتی مونشن گفت که همه تلاش‌ها باید به خرج داده شود تا دست‌آوردها در افغانستان حفظ و توسعه داده شوند.
خانم مرکل گفت: «سکتور امنیتی افغانستان بعد از سال ۲۰۱۶ نیز نه تنها به کمک‌های مالی بلکه به حمایت‌های اساسی بین المللی نیاز خواهد داشت.» او افزود که چهارچوب اساسی برای چنین حمایتی در ماه‌های آینده به صورت مشترک توسط شرکای بین المللی و حکومت افغانستان باید ایجاد گردد.
فعلا حدود ۱۲ هزار سرباز بین المللی در افغانستان حضور دارند که اکثریت شان امریکایی هستند. این سربازان در ماموریت “حمایت قاطع” به نیروهای امنیتی افغانستان آموزش و مشوره می‌دهند. براساس برنامه کنونی، ایالات متحده امریکا می‌خواهد تا آخر سال جاری میلادی نصف نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند و تا اخیر ۲۰۱۶ همه آن‌ها افغانستان را ترک کنند.
صدر اعظم آلمان گفت که ماموریت افغانستان “کار یک نسل” است و جهان نباید توجه خود از این کشور را به سرعت برگرداند: «چون در آن صورت این خطر که بسیاری کارها بی‌نتیجه بماند بسیار بسیار بزرگ است.»
خانم مرکل گفت که هرچند حالا تهدید تروریسم بین المللی از افغانستان متوجه جهان نیست، اما وضعیت امنیتی کشور برای افغان‌ها رضایت‌بخش نیست. به گفته او هنوز فساد اداری و اقتصاد مواد مخدر زیر کنترل آورده نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.