مستند «سربازان افغان» جایزۀ عفو بین الملل برلیناله را گرفت

دوشنبه 27 دلو 1393/

mnandegar-3یک فیلم مستند راجع به زندگی سربازان افغان بعد از خروج نیروهای رزمی ناتو، در جشنوار بین المللی فیلم برلیناله، جایزه عفو بین الملل «هیئت داوران مستقل» را دریافت کرد. هیئت داوران از «تصویر قوی» این فیلم ستایش کردند.
در کنار جوایز اصلی جشنواره فیلم برلیناله، نهادها و تشکیلات مختلفی در بخش «هیئت داوران مستقل» به برخی فیلم ها جایزه می دهند. یکی از آن‌ها جایزه فیلم عفو بین الملل است که به گفته برگزارکنندگان جشنواره، در تلاش «جلب توجه مخاطبان و نمایندگان صنعت فیلم‌سازی به موضوع حقوق بشر است و فیلم‌سازان را به پرداختن به این موضوع ترغیب می‌کند».
برنده سال ۲۰۱۵ جایزه فیلم عفو بین الملل این جشنواره، مستند «به بهار بگویید که امسال نیاید»، ساخته سعید تاجی فاروقی و میشایل مک ایوی بریتانیایی است. این فیلم جنگ افغانستان را از نگاه سربازان افغان به تصویر کشیده است که بعد از خروج نیروهای ناتو مسئولیت امنیتی را در ولایت به شدت خطرناک هلمند به عهده می‌گیرند.
منظور این فیلم از بهار شاید اشاره به فصل جنگی باشد. زیرا همه ساله با گرم شدن آب و هوا در فصل بهار حملات طالبان شدت می‌یابند.
هیئت داوران مستقل این بخش متشکل از سیبل ککیلی که مخاطبان انگلیسی زبان او را از طریق سریال «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) می‌شناسند، کارگردان مارکوس فیتر، و مارکوس بیکو از عفو بین الملل بود. آن‌ها در مورد اعطای جایزه به این فیلم گفتند: «مستند «به بهار بگویید امسال نیاید» کشوری را به تصویر می‌کشد که در آن جنگ نسبت به صلح بیشتر عادی و روزمره است. به کمک تصویر قوی و دوربین جسور، ما بخشی از اردوی جوان افغانستان شدیم که حالا با تجهیزات خودش تنها گذاشته شده است.»
هیأت داوران در اعلامیه‌یی گفت: «این فیلم مردانی را در مواجهه با جنگی نشان می‌دهند که نومیدانه به نظر می‌رسند. آن‌ها به خاطری سربازی می‌کنند که فقیرند، و مهمتر از آن به این دلیل که آن‌ها به کشور خود عشق می‌ورزند و می‌خواهند از مردم خود محافظت کنند. آن‌ها در میان مردم خسته از جنگ و طالبان در وضعیتی گیر مانده اند که هر کسی می‌تواند دشمن بالقوه شان باشد.»
جایزه فیلم عفو بین الملل که برای یازدهمین بار در جشنواره بین المللی فیلم برلیناله داده می‌شود، حاوی پنج هزار یورو پول نقد نیز است. برنده سال گذشته این جایزه مستند «میدان» راجع به انقلاب سال ۲۰۱۱ مصر بود که از میدان تحریر قاهره شروع شد.

اشتراک گذاري با دوستان :