مسعود شناسی/۳۲/ د احمدشاه مسعود نظـــرېې

گزارشگر:هارون مجیدی/ یک شنبه 30 میزان 1396 ۲۹ میزان ۱۳۹۶

رسالۀ «د احمدشاه مسعود نظرېې» گزیدۀ از گفته‌های قهرمان ملی کشور است که آن را اصغر بټنی برگردان کرده است. این رساله پیش از این به زبان فارسی و توسط دکتور شمس‌الحق آریانفر نوشته و تدوین شده است. هر دو کار -نسخۀ فارسی و پشتو- را بنیاد شهید مسعود چاپ کرده است.
mandegar-3صفحات و پشتی رسالۀ «د احمدشاه مسعود نظرېې» را مسعود مشتاق طراحی کرده و در هزار نسخه نشر شده است. این رساله، ۵۹ برگ را در بر گرفته است. چاپ نخست برگردان پشتوی این رساله در سال ۱۳۸۵ خورشیدی با مشکلات فراوان طباعتی و ویرایشی به نشر رسید که در نوبت چاپ دوم این نارسایی‌ها زدوده شده است.
آقای اصغر بټنی در یادداشتی، تمام ویژه‌گی‌های کار دکتور آریانفر را بر شمرده و برگردان این رساله را به زبان پشتو یک نیاز پنداشته است. به باور او: قهرمان ملی کشور در راه ایجاد و تحکیم وحدت ملی، فراوان کوشید، او برای آزادی و سرافرازی افغانستان قربانی داد و نیاز است تا همۀ شهروندان از زنده‌گی، مبارزات و راه‌بردهای او آگاه باشند.
دکتر آریانفر در مقدمۀ «دیدگاه‌های احمدشاه مسعود» می‌نویسد: از احمدشاه مسعود که تمامیتِ زیست آگاهانۀ خویش را در جنگ و مبارزۀ مسلحانه در برابر استبداد و متجاوزان سپری کرد، جز یکی دو مقاله، کتاب و رسالۀ مفصلی بر جای نمانده است، اما این شخصیت بزرگ با در نظرداشت این، همیشه در متن حادثات قرار داشته در شرایط و مقاطع مختلف، طی بیش از دو دهه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایی داشته است.
آقای آریانفر می‌نویسد که شهید احمدشاه مسعود در رابطه با اوضاع کشور، دوستان و دشمنان، مداخله و تجاوز، جنگ و امنیت اظهار نظرها و بیاتانی داشته و دیدگاهایش را به صورت واضح بیان کرده است.
دکتر آریانفر به این باور است: احمدشاه مسعود به گونۀ زیست فردی، اجتماعی و نظامی‌اش، در عرصۀ سیاسی نیز نه‌تنها از بصیرت ژرف‌نگری برخوردار بوده که اساسی‌ترین و مهم‌ترین پدیده‌ها و مشکلات جهان و منطقه را اندیش‌مندانه به بررسی گرفته است، به گونه‌یی که صحت سخنان و نظریات ایشان در جریان زمان تسجیل گردیده و حتا بعد از شهادتش نیز تحقق عملی آن بیانات را شاهد هستیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.