مسوولان امنیتی قناعت مجلس را فراهم نتوانستند

یک شنبه 20 جدی 1394/

mandegar-3توضیحات سه‌ساعته مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان قناعت مجلس نمایندگان را فراهم نکرد و مجلس خواستار ارائه طرح مقابله با شورشیان شد.
نورالحق علومی وزیر داخله، معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع و مسعود اندرابی سرپرست امنیت ملی برای روز شنبه (۱۹ جدی) برای توضیح برنامه‌های امنیتی به مجلس فراخوانده شده بودند.
آقای استانکزی گفت: «ما با جنگ فرسایشی رو به رو هستیم. در نقطه‌های مختلف، در هر جایی که واحدهای اردو (ارتش) یا پولیس هستند، در ۲۴ ساعت، [نیروهای امنیتی] حداقل بخشی از وقت خود را در جنگ سپری می‌کنند.»
او افزود: «این وضعیت در یک روز یا ماه نیست، بلکه تقریباً در طول هشت ماه گذشته، در هر ولایت، از کاپیسا، تا بغلان، قندوز، بدخشان، پکتیا و پکتکا، در هر نقطه‌ای از کشور ما واقعا نتوانستیم که واحد ذخیره داشته باشیم.»
سرپرست وزارت دفاع گفت که اگر پاسگاه در وضعیت محاصره قرار داشته باشد، ممکن است در ظرف دو روز یا پنج روز به سربازان آن نان نرسد یا مشکل دیگری برای آنها پیدا شود.
پیش از این محمدجان رسول یار معاون والی هلمند در یک نامه سرگشاده به محمداشرف غنی رییس جمهوری از نبود امکانات و نیروی پشتیبانی در این ولایت جنگ‌زده انتقاد کرده بود و به همین دلیل از مقامش برکنار شد.
اما آقای استانکزی در مجلس نماینده‌گان سخنان او را به «شهرت‌طلبی» نسبت داد و گفت جنگ هلمند «جنگ ساده‌ای نیست» و در آن جا وضعیت عادی وجود ندارد.
به دنبال توضیحات این مقام‌ها، عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس گفت: «آنها (مقام‌های امنیتی) برنامه دارند. تدابیر تجهیز، احضارات و آماده‌گی را دارند، ولی نگفته‌اند که در زمستان عملیات دارند.»
او انتقاد کرد که چرا این مقام‌ها به صراحت نگفته‌اند که در دو ماه زمستان مناطق از دست رفته در ولایت‌های بدخشان، تخار، قندوز، سرپل، سمنگان، قندهار، هلمند و کنر، نورستان و سایر مناطق شرقی کشور را بازپس می‌گیرند.
رئیس مجلس تاکید کرد: «به این دلیل، ما این برنامه را کاملاً قابل قبول برای شورا و مردم افغانستان نمی‌دانیم.»
مجلس نماینده‌گان نگران است که با گرم شدن هوا، جنگ در مناطق مختلف کشور شدت یابد و وضعیت امنیتی کشور بدتر شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.