مسوولان دولتی: شرکت هواپیمایی آریانا خودکفا شده است

10 ثور 1393/

mnandegar-3رییس و مدیر عامل شرکت هواپیمایی دولتی آریانا اعلام کردند که این شرکت به خود کفایی رسیده و درآمد این شرکت در چهار ماه گذشته نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۶ درصد افزایش یافته است.
نصیر احمد حکیمی رییس عمومی آریانا روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که دو سال قبل شرکت آریانا در سال ۱۸ میلیون دالر متضرر می‌شد و سال گذشته این مقدار به ۴ میلیون دالر کاهش یافت ولی امسال تاکنون آریانا ضرر نکرده و دخل و خرج آن برابر است.
آقای حکیمی گفت که این شرکت اکنون ۷ فروند هواپیما دارد که به دو شهر داخلی کابل و مزار شریف و هفت شهر خارجی؛ مسکو، دهلی، استانبول، انقره، کویت،دبی،جده و دهلی بطور منظم پرواز دارد.
او تغییرات در ساختار اداری این اداره را یکی دلایل کاهش هزینه آریانا ذکر کرد و گفت که درسالهای گذشته آریانا دو فروند هواپیما داشت و یک هزار و ۷۰۰ کارمند اما اکنون تعداد کارمندان با توجه به نیاز این شرکت انتخاب شده و این شرکت توانسته است از مصرف زیادی جلوگیری کند.
آقای حکیمی تاکید کرد که قبل از این یک نوع آنارشی در نمایندگی‌های آریانا وجود داشت و هر نمایندگی داخلی می‌توانست بدون اینکه ریاست آریانا در جریان باشد با نهادهای مربوطه قرار داد کند و هیج حسابدهی هم از این روند وجود نداشت.
او افزود که در چهار ماه اول سال ۲۰۱۴ عواید این شرکت نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد و تعداد مسافران آن نیز ۲۹ درصد افزایش یافته است.
با این حال رییس عمومی آریانا از چالش‌هایی سخن می‌گوید که این شرکت با آن روبرو است.
رقابت با شرکت‌های هواپیمایی داخلی و شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی چون خطوط هوایی امارات، فلای دوبی و ترکیش ایرویز و سیستم اداری مغلق و بروکراتیک افغانستان که دست و پا گیر است و سبب کندی کارها می‌شود از چالشهایی است که آرایانا با آن روبرو است.
محمد مصطفی مستور رییس هیات مدیره شرکت آریانا نیز این در این نشست خبری گفت که اکنون آریانا به یک شرکت مدرن تبدیل شده و در ۴ ماه گذشته پروازهای این شرکت نه تاخیر داشته و نه لغو شده‌است.
او افزود که ارایه بیلانس تجاری، حساب مالی شفاف و توجه به حفظ و مراقبت هواپیماهایی که این شرکت دارد عامل عمده در بهبود وضعیت این شرکت بوده است.
آقای مستور تاکید کرد که علاوه بر کابل، اکنون از فرودگاه قندهار این شرکت به شهر دبی و دهلی به صورت مستقیم پرواز دارد و قرار است که پروازهای مستقیم از هرات به دبی و دهلی نیز به زودی آغاز شود.
او تأکید کرد که در هفته‌ آینده پرواز منظم آریانا به اروپا که قبلا به دلیل مشکلات از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بود، دوباره از سر گرفته شود و افغانستان در نظر دارد که آریانا در هفته ۵ تا ۶ پرواز به اروپا داشته باشد.
هیأت مدیره آریانا تاکید کرد که فروش آنلاین بلیط‌های آریانا نیز از یک هفته دیگر آغاز خواهد شد.
حکومت افغانستان تأکید دارد که شرکت‌های هواپیمایی داخلی با بهبود خدمات خود، تلاش کنند در این رقابت پیروز شوند. اما مسوولان این شرکت‌ها می‌گویند آنها توان رقابت با شرکت‌های بزرگ خارجی را ندارند و با ادامه این وضعیت به‌زودی از فعالیت بازمی‌مانند.
درآمد دولت افغانستان از بابت فعالیت این شرکت‌ها سالانه به ۲۵ میلیون دالر می‌رسد.
آگاهان اقتصادی می‌گویند ورشکسته شدن شرکت‌های داخلی سبب می‌شود که افغانستان حضور و هویت ملی خود را در بازار جهانی هوانوردی از دست بدهد و احیای آن سال‌های زیادی را در برخواهد گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.