مشاور امنیت ملی امریکا: احتمال کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان بدون توافق صلح وجود دارد

۲۳ جدی ۱۳۹۸

رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی امریکا می‌گوید امکان دارد رییس‌جمهور ترامپ در سال جاری با طالبان به توافق برسد اما حتا اگر توافقی هم صورت نگیرد، رییس‌جمهور ترامپ، شمار نیروهای امریکایی را در افغانستان کاهش خواهد داد.
رابرت اوبرایان در گفت‌وگوی اختصاصی با ویب سایت خبری اکسیوس گفته است که حتا اگر توافق صلح بین واشنگتن و طالبان صورت نگیرد، رییس‌جمهور ترامپ، شمار نیروهای امریکایی را در افغانستان کاهش خواهد داد.
او گفته است: «نیروهای افغانستان بهتر کار می‌کنند و من فکر می‌کنم ما به‌زودی در موقعیتی خواهیم بود که توافق صلح باشد یا نه، نظامیان خود را در افغانستان کاهش می‌دهیم».
مشاور امنیت ملی ایالات متحده در پاسخ به این پرسش – آیا او فکر می‌کند که ترامپ پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا با طالبان توافق کند؟ -افزوده است که بر اساس زمان برگزاری انتخابات قضاوت نمی‌کند؛ اما ممکن است که امسال به توافق برسد.
او بر این همچنان افزوده است: «ما روی آن کار می‌کنیم؛ اما باید معامله خوبی باشد».
پیش از این رییس‌جمهور ایالات متحده به افغانستان در پایگاه بگرام اعلام کرد که شمار سربازانش را در این کشور تا سقف ۸۶۰۰ تن کاهش خواهد داد.
این در حالی است که دور جدید گفت‌وگوهای امریکا و طالبان یک ماه پیش آغاز شد و گفته می‌شود که دو طرف به توافق نهایی نزدیک شده‌اند. بر اساس گزارش‌ها دو طرف به کاهش خشونت‌ها در افغانستان توافق کرده‌اند.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.