مشاور امنیت ملی: به تعهـدات امـریکـا مطمین هستـیم

/

چهارشنبه ۱۶ ثور ۱۳۹۴

 

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در ارتباط به پیمان امنیتی کابل – واشنگتن می‌گوید که دولت حاکمیت ملی کشور را در اختیار هیچ کسی دیگری نگذاشته و گفت‌وگوهای واضحی در زمینه انجام شده است.
حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی در جلسه عمومی روز سه شنبه مجلس سنا در رابطه به تطبیق پیمان امنیتی با امریکا فراخوانده شده بود.
mnandegar-3آقای اتمر گفت که از ۴ ماه به این طرف پیمان امنیتی با امریکا و ناتو عملاً مورد تطبیق قرار گرفته و پیشرفت‌های خوبی هم در زمینه تطبیق آن، صورت گرفته است.
به گفته وی، نقش امریکا و ناتو پس از گرفتن مسوولیت‌های امنیتی در پیمان امنیتی، تنها به تمویل، تجهیز، تسلیح، فراهم آوری لوژیستیکی و آموزشی خلاصه شده است و «خواست افغانستان بود که نقش محاربوی دیگر نداشته باشند».
امریکا بر اساس پیمان امنیتی تا سال ۲۰۱۷، سالانه مبلغ ۴۲۰۰ میلیون دالر یعنی در هر روز ۱۲ میلیون دالر به نیروهای مسلح افغانستان کمک می‌کند و آقای اتمر گفت که افغانستان از این تعهدات امریکا «مطمین» است.
مشاور شورای امنیت ملی کشور گفت: از بابت اسلحه، لوژیستیک، قوایی هوایی، ترانسپورت هوایی و آموزش مسلکی نیروها، در هر مورد نیازمندی های قوای مسلح تا حدی زیاد مرفوع شده؛ ولی به هیچ صورت این معنی را ندارد که همه نگرانی رفع شده است؛ بلکه برنامه طرح شده و تلاش‌ها برای رفع همه مشکلات از طریق پیمان و خارج از پیمان ادامه دارد.
آقای اتمر در مورد رضایت اش از پیمان امنیتی با امریکا گفت: « اگر قرار باشد که ماده به ماده موضوع پیمان را تعقیب بکنیم، پیشرفتی که شده قابل توجه است؛ ولی توقع که وجود دارد از نقشی که همکاران بین المللی ایفا بکنند، این پیمان آن چارچوب را فراهم نمی‌کند؛ چرا که تصمیم گرفتیم که مسوولیت‌ها را به قوای مسلح خود انتقال دهیم و این باعث برخی محدودیت ها شده است».
او در خصوص تغییر و یا فسخ پیمان امنیتی با امریکا به موافقت حکومت، جرگه و شورای ملی اشاره کرد و گفت: دولت این پیمان را به نفع کشور می‌داند؛ اما اگر ضرورت باشد چگونگی فسخ و یا تغییر این دو پیمان در مسوده تذکر یافته است.
اتمر در مورد این که افغانستان به حیث یک کشور مستقل می تواند از هر کشوری کمک بخواهد، یادآور شد: « دولت حاکمیت ملی را در اختیار هیچ کسی دیگری نگذاشته و حق خود را در مورد گرفتن کمک از هر کشوری محفوظ می داند و این مساله شامل توافق در پی صحبت های واضح نیز بوده است».
او در خصوص تشکیل کمیسیون نظارت از تطبیق پیمان گفت: « دیروز رییس جمهور کشور حکم تشکیل این کمیسیون را صادر کرده است؛ ولی کار تطبیق پیمان تاهنوز به هیچ وجه از نظر دور نبوده است».
مشاور شورای امنیت ملی گفت که افغانستان با تروریزم بین المللی روبرو است و نیروهای امنیتی با اراده قاطع در برابر این دشمن اییستادگی خواهد کرد. داعش جهانی شده و این گروه برای تهدید مستقیم کشورهای آسیای میانه و دستیابی به عواید موادمخدر، به افغانستان علاقه خاص دارد و حکومت حضور داعش را یک خطر جدی می داند.
او در خصوص جنگ شمال گفت که نباید این کشور را به شمال، جنوب و شرق و غرب تقسیم کنیم و دشمن در بین ما تفکیک قایل نیست.
به گفته وی، دشمن به خاطری به شمال علاقمند است که جنبش ترکستان شرقی می‌خواهد به چین، انصارالله به تاجیکستان، جنبش ازبیکستان به روسیه و لشکر طیبه به کشمیر برسد.
حنیف اتمر در مورد گفت‌وگوهای صلح گفت که تا هنوز هیچ مذاکره رسمی با طالبان انجام نشده است.
به بیان اتمر، مذاکرات صلح تنها میان حکومت و طالبان به شکل علنی صورت می‌گیرد و طرف سوم فقط تسهیل کننده خواهد بود.
آقای اتمر جلسه دیروز را سری درخواست کرده بود؛ اما سناتوران با این درخواست وی موافقت نکردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.