مشاور امنیت ملی پاکستان: امریکا دولت‌های هند و افغانستان را به پاکستان ترجیح می‌دهد

گزارشگر:چهار شنبه 29 قوس 1396 ۲۸ قوس ۱۳۹۶

مشاور امنیت ملی پاکستان اعلام کرد که امریکا به زبان هند تبدیل شده و پاکستان را مقصر شکست خود در افغانستان می‌داند در نتیجه برای نقش بیشتر دهلی‌نو در افغانستان تلاش می‌کند.
mandegar-3ناصر جنجوعه» مشاور امنیت ملی پاکستان در نشست خبری در اسلام‌آباد اعلام کرد واشنگتن با نادیده گرفتن قربانی‌های پاکستان در مبارزه با تروریسم، دولت‌های هند و افغانستان را بر این کشور ترجیح داده است.
مشاور امنیت ملی پاکستان گفت: این کشور قربانی فراوانی در مبارزه با تروریسم داده اما جامعه جهانی هرگز قربانی پاکستان در مبارزه با تروریسم را به رسمیت نشناخته است.
وی در ادامه تصریح کرد امریکا، مقامات پاکستان را مقصر شکست خود در افغانستان می‌داند و برای افزایش نقش هند در افغانستان تلاش می‌کند.
جنجوعه اظهار داشت: «امریکا پاکستان را به حمایت از طالبان و «شبکه حقانی» متهم می‌کند، اما در حقیقت، پاکستان زمانی با تروریسم مواجه شد که نیروهای خود را با امریکا متحد کرد.»
روزنامه دان نیز گزارش داد که مشاور امنیت ملی پاکستان، مقامات واشنگتن را به مخالفت با کریدور اقتصادی پاکستان-چین متهم کرده است. پروژه‌‌ای که از اهمیت حیاتی برای اسلام‌آباد برخوردار است.
مشاور امنیت ملی پاکستان اظهار داشت: امریکا به دنبال بی‌ثباتی در منطقه است تا از توسعه چین و سیطره مجدد روسیه بر منطقه جلوگیری کند.
جنجوعه گفت: در حالی که طالبان در افغانستان هر روز قدرت بیشتری کسب می‌کند و هند نیز در حال انباشتن تسلیحات نظامی بیشتر است، پاکستان راه طولانی را در پیش خواهد داشت.
پیش از این نیز مقامات پاکستانی درباره گسترش نقش هند در افغانستان هشدار داده بودند اما مقامات امریکایی همواره تاکید کرده‌اند که واشنگتن به دنبال نقش اقتصادی هند در افغانستان است.
اخیرا وزارت دفاع امریکا در گزارشی، هند را مورد اعتمادترین کشور دوست و متحد افغانستان دانست که به توسعه اقتصادی این کشور کمک می‌کند.
این نخستین باری نیست که مقامات پاکستانی از نقش هند در افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند. اسلام‌آباد پیش از این نیز درباره گسترش نقش هند در این کشور به مقامات افغانستان و امریکایی هشدار داده بودند.
عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان یک ماه پیش در سفرش به هند گفته بود که به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد که برای دوستی هند با افغانستان حد و مرزی تعیین کند و یا درباره سیاست خارجی افغانستان تصمیم بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.