مشاور ریاست اجرایی: انتخابات پارلمانی یک سال بعد برگزار می‌شود

روح‌الله بهزاد/ چهار شنبه 20 عقرب 1394/

مشاور فرهنگی ریاست اجرایی می‌گوید که انتخابات پارلمانی تا یک‌سال دیگر برگزار خواهد شد.
سید آقا حسین فاضل سانچارکی، مشاور فرهنگی ریاست اجرایی، علت تأخیر در عملی کردن بستۀ پیشنهادی کمیسیون اصلاح انتخاباتی را، انتخاب اعضای کمیتۀ گزینش و دقت بیشتر روی موارد پیشنهاد شده دانسته می‌گوید که در روزهای آینده، این کمیسیون میکانیسم روشنی را ارایه خواهد کرد.
mandegar-3کمیسیون ویژۀ اصلاح نظام انتخاباتی بستۀ پیشنهادی خود را در ۸ سنبلۀ سال روان به‌رهبران دولت سپرد که این بسته با استقبال رهبران دولت وحدت ملی رو‌به‌رو شد و آنان به‌عملی کردنِ بی‌درنگ این بسته وعده سپردند، اما با گذشت بیشتر از دو ماه از عملی‌سازی آن پیشنهادها خبری نیست.
آقای سانچارکی مشاور فرهنگی ریاست اجرایی در گفت‌وگو با روزنامۀ ماندگار می‌گوید: در بستۀ پیشنهادی کمیسیون اصلاح انتخاباتی مواردی وجود داشت که باید مورد دقت و ارایۀ جزییات بیشتر قرار می‌گرفت. به‌این خاطر، دوباره به‌کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی ارجاع و سبب تأخیر شد.
آقای سانچارکی در پیوند به موارد اصلاحی بستۀ پیشنهادی گفت:»نظام انتخاباتی، مشارکت احزاب سیاسی در انتخابات پارلمانی و همچنان افراد منفردی که می‌خواهند خود را نامزد پارلمان بسازند،از جملۀ این موارد بود که در این زمینه، کمیسیون باید مکانیسم روشن و مشخصی باید ارایه می‌کرد.»
مشاور فرهنگی ریاست اجرایی بیان داشت: «کمیسیون اصلاح انتخاباتی در این رابطه جلسات متعددی برگزار کرده و تلاش دارند تا دیدگاه‌های خود را جمع‌بندی کنند که احتمالاً در روزهای نزدیک در این رابطه نیز به‌دیدگاه‌های مشخصی برسند.»
آقای سانچارکی در ارتباط به آغاز کار کمیتۀ گزینش گفت: در این کمیته باید نماینده‌گان نهاد‌های جامعۀ مدنی و نهاد‌های فعالِ خارج از چارچوب حکومت حضور داشته باشند که اسم‌های این نماینده‌ها از نهاد‌های‌شان خواسته شده و در این زمینه نیز کار به‌پیش رفته و تقریباً رو به‌اکمال است و این کمیته در آیندۀ نزدیک به کار آغاز خواهد کرد.
آقای سانچارکی در پاسخ به پرسشی که آیا دوام کار اعضای کمیسیون انتخابات مشروعیت دارد؟، گفت: «به‌محض این‌که کمیتۀ گزینش کار خود را آغاز کند و ترکیب کمیسیون آینده را مشخص سازد، کمیسیون فعلی انتخابات کارش به‌اتمام می‌رسد، چون این کمیسیون به‌دلیل ناتوانی، ضعف و مشکلاتی که داشت، نتوانست انتخابات گذشته را به‌درستی مدیریت کند، هم از نظر دو تیم و هم از نظر کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی قابل قبول نیست و دیگر مشروعیتی برای ادامۀ کار خود ندارند.»
مشاور فرهنگی ریاست اجرایی در پیوند اعلام ‌زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی گفت: برای اِعمال اصلاحات لازم در نهادها و قوانین انتخاباتی، یک مجال و فرصت یک ساله نیاز است و احتمالاً انتخابات پارلمانی و شورای‌های ولسوالی‌ها، سال آینده حول و حوش ماه‌های میزان و عقرب برگزارگردد.
آقای سانچارکی اصلاحات در کمیسیون‌ها و نظام انتخاباتی افغانستان را از موارد درشت عنوان کرده، افزود: این اصلاحات باید به‌گونۀ باشد که اعتماد و اعتبار مردم به‌پروسه‌های انتخاباتی را جلبکرده و اطمینان دهند که انتخابات آینده شفاف، سالم و قابل قبول خواهد بوده و از هر رأی‌شان حفاظت خواهد شد.
کمیتۀ نا تکمیل
از سوی دیگر، معاون سخنگوی رییس جمهور گفته که معرفی اعضای کمیته گزینش تاکنون تکمیل نشده است.
سیدظفرهاشمی معاون سخنگوی رییس جمهور، گفته است: افرادی که از سوی نهادهای مدنی و حقوق بشری به گونۀ انتصابی معرفی شده اند در حالی که این روند باید به شکل انتخابی صورت می‌گرفت.
هاشمی با آن که زمان را برای تکمیل کمیته گزینش مشخص نکرده، اما گفت که این کمیته پس از معرفی دوباره اعضای جامعه مدنی و حقوق بشر و تکمیل‌شدن اعضا کارش را آغاز خواهد کرد.
به نقل از رسانه‌ها، دین‌محمد گران، نادر هوتک، لطف‌الرحمان، فهیم دشتی، نعیم ایوب‌زاده، زرقا یفتلی و احمدضیا لنگری به ترتیب به عنوان نماینده‌گان دادگاه عالی، کمیسیون‌های اصلاحات اداری، نظارت بر تطبیق قانون اساسی، نهادهای رسانه‌یی، نهادهای مدنی، نهادهای دفاع از حقوق زن و کمیسیون حقوق بشر اعضای این کمیته معرفی شده اند.
پیش از این، رییس مجلس نماینده‌گان از رهبران دولت خواسته بود تا هر چه عاجل زمان برگزاری انتخاباتی پارلمانی و شوراهای ولسوالی را روشن سازند.

اشتراک گذاري با دوستان :
 • Lona Rose

  پاکستان دشمن دیرینه وطن عزیز ماست آروزی حاکمیت سیاسی کشور عزیز مارا باگذاشتن غلامان مزدور خود در راس قرار قدرت در سر می پرورد.

  اگرچه رهبران دولت ما چون کرزی بسیار از در سازش و از خود گذاری با پاکستان برخورد کرد اما پنجابی ها هیچ وقت دست از تخریب افغانستان بر نداشت مثال زمان کرزی بدبخت شاهد هستیم کرزی خاین توسط دادرس پلید جاسوس تمام طالبان و عده زیاد شان اجینت پنجابی ها یک عده شان بنام افغان امااصلی پنجابی بودند با وجود هزران جنایت بمب گذاری باعث کشتن عساکر و مردم بیگناه شده بودند ما توسط کرزی پلید و علمای پنجابی در راس کشاف غلام سابقه پنجابی دادرس نجس مزدور از حبس خلاص شدند دوباره علیه دولت قرار گرفتند

  غنی ساده و لوده سرتنبه در راس قرار گرفت در اوایل دهل زدند را شروع کرد در یکماه صلح می آورم سیاست خود را با هند یکصدو هشتاد درجه تغیر داد هند دوست آزموده افغانستان آزرده ساخت با پاکستان دوستی شروع کرد هر روز یک خورد ضابط پنجابی در ارگ خوانده و ناخواده وقت و ناوقت رفت آمد داشتند تمام خواست های خود را بالای غنی بر آورده ساختند. حتی نفر های شان بالفعل در اجرای عمل تروریست دستگیر شده بودند حبس در زندان بودن ملاقات کردند بعدأطوری فوق العاده از حبس به حکم غنی خلاص شدند

  وقتیکه یک پنجابی پلید در میدان هواهی کابل می رسید قرار اظهار یک مشاور قبلی غنی مانند گدی پلاستیکی اتوماتیک درارگ رقصیدن شروع میکرد دهنش از خوش باوری پخ میماند. غنی مزد حاصل تعملق خود را از پنجابی گرفت شرمنده روسیاه و خجالت نزد ملت و جهان شد همه حرکات غنی و عبدالله درج تاریخ میگردد عبدالله اظهار میدارد که مردم توقع زیاد دارد فکر میکنم عبدالله ویدو خود را گم کرده چیز هاهیکه به مردم هنگام کمپاین وعده داده بودی لطفا یک مرتبه ویدو خود را تماشاکن همه چیز برایت روشن میشود به گفته عوام حال مرکبت از پل گذشت.

  بهترین و صادقترین کشور در حال حاضر برای افغانستان هند است امریکا مجهول است روی اهداف خود کار میکند کاری زیر بنایی واساسی بدرد خور قطعأ به افغانستان انجام نداده. اگر امریکا حقیقتا میخواست به صفت دوست واقعی درین مدت چهارده سال وقت زیاداست انجام میداد نخواست به صداقت عمل کند امروز قوای هوایی و دافع هوایی مدرن با پر سونل تعلیم یافته ما میداشتیم. اردوی توانمند مجهز باذتجیهزات مدرن در همه عرصه ها میداشتیم پنجابی داعش طالب و دیگر مزدوران یاغی را در نطفه محوه میکردند وطن ما آباد و آرام می بود بر علاوه امریکا در مجموع ناتو خیانات کردند خوب میدانستند توانایی و ثابت یک کشور مربوط به توانایی اردو مجهز تعلیم یافته مجهز به قوای دفاع هوایی مدرن و قوای هوای زمینی قوی مجهز در همه رشته نظامی ارتباط دارد برایما دلسوزنانه صادقانه کمک نکرد . پولهای را کمک کردند دو حصه کمک را دو باره خود شان دزیدند همرایی اجینت های که در راس دولت ازطرف ایشان نصب شده بود دزدیدن حال یک کشور آسیب پذیر هستیم هرکی از راه تیر میشود یک دو لگد ما را میزند باز همین نیروی غیور امنیتی باغیرت با ناموس با قربانی جان خود از ناموس مردم ووطن دست خالی دفاع میکند. دزدان ارگ نشینان پول های زیاد را دزدیدن در دبی ترکیه و دیکر کشور ها سرمایه گذاری کردند تا کنون دوام دارد همان خاینین کرزی از یک اداره به دیگر اداره و یابه سفارت خانه وظیفه گرفته اند به انسان های فهمیده بی واسطه پاک نفس وغیر وابسته چانس نیست حکومت ملوک الطوایفی وقومی است .حاجی صبور