مشرف‎: کرزی عامل هند بود؛ غنی آخرین امید صلح است

شنبه 25 دلو 1393/

جاسوسان پاکستانی در آی‌اس‎آی پس از سال ۲۰۰۱ مجبور شدند تا با نیروهای طالبان ارتباط برقرار کنند چرا که دولت کرزی توسط غیرپشتون‌ها هدایت می‌شد؛ کسانی که به دنبال منافع هندی‌ها بودند
رییس‌جمهور سابق پاکستان که به حمایت از نیروهای طالبان و پناه دادن به آن‌ها در طول دوره تصدی‌گری خود متهم است، با mnandegar-3اذعان به این‌که در دوران حکومتش برای تضعیف حامد کرزی می‌کوشیده، خواستار پایان دادن به حمایت از جنگ نیابتی کشورش با هند در افغانستان شد.
پرویز مشرف، رییس‌جمهور سابق پاکستان و جنرال بازنشسته ارتش این کشور در مصاحبه با روزنامه گاردین اذعان کرد، در طول خدمتش به عنوان رییس‌جمهوری پاکستان همواره تلاش می‌کرده تا دولت حامد کرزی، رییس‌جمهور سابق افغانستان را تضعیف کند چرا که او « به هندی‌ها برای ضربه زدن به پاکستان کمک می‌کرده است. « اما اکنون زمان آن رسیده تا کاملاً با اشرف غنی، رییس‌جمهور فعلی افغانستان همکاری کرد؛ کسی که به گفته مشرف «آخرین امید برای ایجاد صلح در منطقه است.»
مشرف در این باره می‌گوید: در زمان دولت کرزی، افغانستان برای تضعیف پاکستان تلاش می‌کرد و به همین دلیل ما هم علیه منافع این کشور فعالیت می‌کردیم. روشن است که ما باید از منافع کشور خودمان حمایت می‌کردیم.
وی ادامه داد: اما اکنون اشرف غنی به قدرت رسیده و تلاش می‌کند تا تعادل را در افغانستان بازگرداند. ما نیز باید کاملاً با او همکاری کنیم.
با این حال می‌توان گفت که سخنان مشرف درباره غنی به اقدامات رییس‌جمهوری افغانستان در اوایل دوران ریاستش برمی‌گردد. غنی در اولین ماه خدمتش به عنوان رییس‌جمهور افغانستان نه تنها توافق تسلیحاتی کشورش با هند را تعلیق بلکه نیروهای خود را برای مبارزه با گروه‌های شبه‌نظامی ضدپاکستانی در شرق افغانستان اعزام کرد.
البته برای مشرف، بهترین و خوشایندترین اقدام غنی، اعزام شش دانشجوی دانشکده افسری افغانستان به شهر ایبت‌آباد پاکستان برای آموزش در آکادمی نظامی این کشور بود.
مشرف در ادامه اظهاراتش با اشاره به تلاش نیروهای داخلی و خارجی در افغانستان برای مبارزه با تاثیرات مخرب اقدامات هند در منطقه عنوان کرد: پاکستان کانال‌های خود را دارد، هند هم کانال‌های خود را دارد که مجراهایی سالم و درستی نیستند. من اعتراف می‌کنم که این مبارزات نیابتی و از کانال‌های نادرست به نفع افغانستان، پاکستان یا حتی هند نیست. این جنگ‌های نیابتی باید متوقف شوند.
این جنرال بازنشسته در ادامه درباره فعالیت‌های دولت کرزی می‌گوید، جاسوسان پاکستانی در آی‌اس‎آی پس از سال ۲۰۰۱ مجبور شدند تا با نیروهای طالبان ارتباط برقرار کنند چرا که دولت کرزی توسط غیرپشتون‌ها هدایت می‌شد؛ کسانی که به دنبال منافع هندی‌ها بودند.
وی در این باره می‌افزاید: به طور قطع ما به دنبال گروه‌هایی بودیم که بتوانند با اقدامات دولت هند علیه پاکستان مقابله کنند. در اینجا بود که نیروهای اطلاعاتی شروع به برقراری ارتباط با گروه‌های وابسته به طالبان کردند. به طور قطع آن‌ها با هم در ارتباط بودند و باید هم می‌بودند.
رییس‌جمهور سابق پاکستان در ادامه ضمن تاکید بر این مسأله که او از هند متنفر نیست اظهار می‌کند: آیا هند دارای بزرگترین دموکراسی، مروج حقوق بشر و فرهنگ دموکراتیک است؟ تمام این‌ها گزافه است. هیچ حقوق بشری در هند وجود ندارد. مذهب این کشور خود ناقض حقوق بشر است.
مشرف نیز مانند تمام فرماندهان نظامی معتقد است که حمایت سازمان‌های اطلاعاتی هند از جدایی‌طلبان منطقه‌یی تلاشی برای متلاشی کردن پاکستان است. وی در این باره می‌گوید: درگیری بین نهادهای اطلاعاتی هند و پاکستان از زمان استقلال وجود داشته و از این به بعد هم وجود خواهد داشت. درست است که این درگیری‌ها باید متوقف شود اما این امر تنها زمانی ممکن است که هر دو طرف نسبت به حل مسائل و توقف ابراز تمایل کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :