مشکل نیروهای امنیتی افغانستان در محاسبات و رهبری است

گزارشگر:سه شنبه 8 جدی 1394 ۷ جدی ۱۳۹۴

آمارها نشان می دهند، اگر چه نیروهای افغانی توسط امریکا آموزش دیده و دارای تجهیزات بیشتری هستند، اما در برابر نیروهای طالبان نتوانسته اند موفق عمل کنند، این امر باعث شده است که تهدید طالبان در افغانستان افزایش یابد.
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به افزایش پیشروی طالبان در طول یک سال گذشته نوشت: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان با mandegar-3بیان اینکه نتوانسته ایم انتظارات مردم را برآورده کنیم، گفت: نیروهای امنیتی افغانستان از نظم و انضباط لازم برخوردار نیستند.
در همین راستا یک مقام غربی با اشاره به آمارهای اخیر ناتو اعلام کرد: امسال نزدیک به ۷۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته، ۱۲ هزار نفر زخمی شدند که این رقم نشان دهنده افزایش ۲۶ درصدی میزان کشته‌شده‌گان و مجروحان پولیس نسبت به سال ۲۰۱۴ است.
به هنگام درگیری نیروهای امنیتی افغانستان، نیروی عملیات ویژۀ امریکا برای کمک به همتایان افغانی خود اعزام می‌شوند. برهمین اساس طبق اعلام سخنگوی ارتش امریکا، از ۴ نومبر تاکنون چهار نفر در ولایت هلمند زخمی شدند. به طور رسمی نیروهای نظامی امریکا تنها دستور آموزش، توصیه و کمک به نیروهای افغانی دارند.
جنرال جان کمپبل، فرمانده امریکا در افغانستان با انتقاد از همتایان افغانی خود گفت: نیروهای افغانی به دلیل عدم مدیریت طبق آموزش‌های انجام شده عمل نمی‌کنند. اگرچه این نیروها تجهیزات بیشتری نسبت به نیروهای طالبان داشته و آموزش دیده هستند اما بازهم نیروهای افغانستان نمی‌توانند در برابر آنها به خوبی از عهده کار برآیند. همه مشکل در محاسبات و رهبری است.
کمپبل در ادامه به حل مساله هلمند وعده داد. در همین راستا یک مقام ارشد امریکا که به دلایل امنیتی و نظامی نام خود را نخواست فاش کند، گفت: این اظهارات کمپبل برای ایجاد انگیزه در میان نیروهای افغانی برای بازپس‌گیری ولایت هلمند است.
هم چنین یک مقام امنیتی با اشاره به وضعیت نابسامان نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت هلمند، بر وجود بحران مدیریت در میان نیروهای امنیتی تاکید کرد.
یک مقام امنیت ملی گفت: روحیه نیروهای امنیتی پایین است، برخی از سربازها اعتراض می‌کنند که دو سال است به خانه‌های خود نرفته‌اند.
در حالی که درگیری‌ها در افغانستان تشدید می‌شود، امریکا با خطرات بیشتری در جنگ طولانی خود مواجه می‌شود. کمپبل در دیدار خود با مقامات امنیت ملی افغانستان اعلام کرد: من نخواهم گذاشت که هلمند سقوط کند اما من نمی‌توانم شما را وادار به جنگ کنم. شما باید بیشتر از ما آزادسازی ولایت هلمند را بخواهید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.