معاون اول ریاست جمهوری: مخالفان مسلح درصدد برهم‌زدن دورِ دومِ انتخابات هستند

29 ثور 1393/

مقام‌های امنیتی افغانستان پس از یک ارزیابی دو هفته‌یی از وضعیت امنیتی، اطمینان دادند که امنیت دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری را به خوبی تامین می‌کنند تا رای دهنده‌گان با اطمینان خاطر به پای صندوق‌های رای بروند.
بسم الله محمدی، وزیر دفاع در نشستی که روز یک شنبه (۲۸ ثور/ ۱۸ می) به منظور ارزیابی امنیت دور دوم انتخابات در کابل برگزار شده بود، گفت: mnandegar-3«آماده‌گی کامل داریم که امنیت دور دوم انتخابات را مانند دور اول تامین کنیم. در دور اول دشمنان مردم افغانستان اخطار دادند، هشدار دادند و تهدید به مرگ کردند، اما مردم فداکاری کردند و قهرمان اصلی مردم افغانستان بودند.»
دور اول انتخابات در ۱۶ حمل برگزار شد و براساس اظهارات کارشناسان نظامی، آن زمان هوا سرد بود و طالبان زمستان‌ها به پناهگاه‌های شان در پاکستان می‌روند.
اما انتخابات دور دوم در ۲۴ جوزا برگزار می‌شود، زمانی که طالبان دوباره فعال می‌شوند و جنگجویان این گروه می‌توانند با استفاده از باغ‌ها و کشتزارها، حملات شان را در برابر نیروهای امنیتی شدت بخشند.
اما مقام‌های امنیتی گفتند تلاش می‌کنند کمبودی‌های امنیتی که در دور نخست انتخابات محسوس بود، رفع شود. شیر محمد کریمی، رییس ستاد مشترک ارتش در این نشست گفت: «نواقص و غلطی (اشتباه) هایی که ما در جریان انتخابات دور اول ملاحظه کردیم، در ارزیابی خود برجسته کرده ایم و تاکید می کنیم که تمام خلاءها را پر می کنیم. ما از صفر شروع نمی‌کنیم بلکه در ادامه آماده‌گی های قبلی نواقص خرد و ریزه را حل می‌کنیم.»
وزیر دفاع افغانستان گفت اردوی ملی و پولیس سرحدی با هماهنگی باهم تلاش می کنند تا از ورود افراد مسلحی که از خط دیورند عبور می‌کنند و برای اخلال انتخابات وارد افغانستان می شوند، جلوگیری شود.
یکی از تخطی‌‌‌هایی که در دور اول انتخابات ثبت شد این بود که نیروهای امنیتی به خصوص پولیس محلی در برخی مناطق وارد مراکز رای دهی شدند و به نفع نامزدان دلخواه شان کار کردند.
محمد یونس قانونی، معاون اول رییس جمهور افغانستان در این نشست از نیروهای امنیتی خواست تا در انتخابات بی‌طرفانه عمل کنند و یک بار دیگر نشان دهند که افغان‌ها توانایی تامین امنیت کشور شان را دارند.
قانونی گفت: «تروریسم به بدنه اردو، پولیس و امنیت ما صدمه و آسیب خواهد رساند. یقین دارم تدابیری که تا حال انجام شد، مورد استقبال ملت افغانستان قرار گرفت و در امتداد دست آوردها، از سیاسی‌شدن و انقطاب‌های قومی در صفوف اردو، پولیس و امنیت ملی جلوگیری دقیق داشته باشیم.»
معاون اول رییس جمهور افغانستان گفت برنامه‌هایی وجود دارد که قوای مسلح در آینده از نگاه کمی فشرده و از نگاه کیفی به مراتب مجهزتر و آموزش دیده تر از امروز گردند.
او گفت: مخالفان مسلح درصدد برهم زدن دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری هستند.
آقای قانونی افزود: مخالفان مسلح درصدد برهم زدن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هستند اما نیروهای افغان می‌توانند امنیت این انتخابات را نیز تأمین کنند.
وی ضمن انتقاد از مقامات بلندپایۀ دولتی مبنی بر حمایت نکردن از نیروهای ارتش ملی گفت: باید از نیروهای ارتش ملی افغانستان حمایت گسترده صورت بگیرد.
قرار است دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان ۲۴ جوزا برگزار شود.
داکتر عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی به عنوان نامزدهای پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در دور دوم رقابت خواهند کرد.

 

اشتراک گذاري با دوستان :