معاون اول رییس اجرایی: به رهبران دو تیم اعتماد کنـــیم!

سه شنبه 16 جدی 1393/

معاون اول رییس اجرایی دولت وحدت ملی می‌گوید که فشارهای اعضای هر دو تیم بر رهبران‌شان سبب تاخیر در اعلام کابینه شده است.
انجنیر محمد خان معاون نخست داکتر عبدالله گفت: «برداشت ما این است که طرفدارهای هر دو رهبر خواسته‌های زیاد و قوی خود را می‌داشته باشند و هر دو رهبر زیر فشار است و این واقعیت است».mnandegar-3
معاون رییس اجرایی ضمن ابراز تاسف از تاخیر در اعلام کابینه گفت، این‌که چه زمانی اعضای کابینه تکمیل می‌شود، به هر دو رهبر حکومت ربط می‌گیرد. او افزود که پیش‌بینی‌ها در مورد اعلام کابینه درست ثابت نشد و به همین دلیل وی نمی‌تواند در مورد آن ابراز نظر کند.
محمد در مصاحبه با صدای امریکا گفت که هر دو رهبر در مورد حضور اقوام افغانستان در کابینه به اساس یک تناسب منطقی به توافق رسیده اند، اما از ارایۀ جزئیات در مورد ترکیب قومی کابینه پرهیز کرد.
اما یکی از نزدیکان تیم رییس اجرایی که نخواست نامش فاش شود گفت که بر اساس فیصلۀ هر دو تیم، نُه وزیر پشتون، هشت تاجک، چهار هزاره، سه ترک‌تبار، یک سادات (اهل تشیع) و سه وزیر از اقوام دیگر در کابینه وجود خواهد داشت.
آقای محمد خان تایید کرد که بحث‌ها در مورد نامزد وزرای حدود شش وزارت از سوی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی نهایی شده و گفت‌وگو با رییس جمهور در مورد شماری از آنان نیز نهایی گردیده است.
او افزود که نامزد وزیران وزارت‌های خارجه، انکشاف دهات، تجارت، عدلیه و داخله از سوی تیم آقای عبدالله آماده است تا برای رأی اعتماد به شورای ملی معرفی شوند.
محمد خان گفت که در مورد سایر وزارتخانه‌ها بحث‌ها در میان تیم رییس اجراییه نیز نهایی نشده است، اما افزود که اگر رییس جمهور برای معرفی وزرای خود آماده‌گی داشته باشد، تیم آقای عبدالله در جریان دو یا سه روز متباقی وزار را نیز معرفی خواهد کرد.
معاون رییس جمهور گفت که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان تنها گفت‌وگو ها در مورد نامزد وزیران دفاع و مالیه را نهایی کرده است. او از تاخیر در اعلام کابینه ابراز نگرانی کرد و گفت که برای بیرون رفت از این مشکل طرحی را برای رییس جمهور و رییس اجرایی پیشنهاد کرده است.
محمد خان تاکید کرد که برای مصالح ملت افغانستان باید هر دو تیم اختیارات کامل را در مورد نامزد وزیران به رهبران تیم شان بدهند و اعضای هردو تیم به رهبران‌شان اعتماد کنند تا کابینه را بسازند. او افزود که راه دیگر بیرون رفت از این مشکل شریک ساختن مشکلات دو رهبر با پارلمان و یا رسانه ها می باشد.
اما نظیف الله سالارزی سخنگوی رییس‌جمهور روز یک شنبه گفت که رییس جمهور به اساس وعده‌یی که به نماینده‌گان مردم داده است، کابینه را تا اخیر هفته جاری به پارلمان معرفی خواهد نمود.
از ایجاد حکومت وحدت ملی بیشتر از سه ماه می‌گذرد اما تا هنوز رهبران این حکومت در مورد تشکیل کابینه به توافق نرسیده اند. از سوی دیگر، شورای ملی افغانستان نبود کابینه و دوام ادارۀ وزارتخانه ها توسط سرپرستان را غیرقانونی می‌داند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.