معاون اول مجلس سنا: اتـهام فروش تجهیزات انتخاباتی جـداً بررسـی شـود

دوشنبه 27 سنبله 1396/

mandegar-3معاون اول مجلس سنا از حکومت به ویژه کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد که اتهام فروش تجهیزات انتخاباتی را جداً بررسی کند در غیر آن بی‌باوری نسبت به شفافیت انتخابات آینده بیشتر خواهد شد.
محمدعلم ایزدیار معاون اول مجلس سنا که در نشست روز یکشنبه (۲۶ سنبله) این مجلس صحبت می‌کرد گفت که یکی از روئسای دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات متهم است که تجهیزات انتخاباتی کمک شده توسط اتحادیه اروپا را به فروش رسانده است.
به گفته وی، ادعاهایی وجود دارد که تجهیزات انتخاباتی که از سوی اتحادیه اروپا به کمیسیون انتخابات کمک شده، هم اکنون در کمیسیون موجود نیست و احتماً فروخته شده است.
آقای ایزدیار گفت که اتحادیه اروپا هم سه مکتوب در مورد این مساله به دولت افغانستان فرستاده است ولی دولت تا هنوز به این مکاتیب پاسخی نداده است.
او هشدار داد: «در صورتی‌که این اتهام از سوی دولت و به ویژه کمیسیون مستقل انتخابات جداً بررسی نگردد، بی باوری‌ها نسبت به شفافیت انتخابات‌های آینده بیشتر می‌شود و نیز تمویل کنندگان انتخابات افغانستان دیگر به کمیسیون انتخابات کمک نخواهند کرد».
از سویی هم، فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا گفت که رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات در نشست روز سه‌شنبه هفته آینده این مجلس فرا خوانده شده و سناتوران می‌توانند مشکلات در کمیسیون و چگونگی روند برگزاری انتخابات آینده پارلمانی را از او بپرسند.
این در حالی است که روز شنبه نصرالله صادقی زاده نیلی یک عضو مجلس نمایندگان نیز گفت که وظیفه رییس عملیاتی دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات به اتهام فساد به حالت تعلیق درآمده است.
آقای نیلی نیز تاکید ورزید که حکومت نباید از پهلوی این قضیه به سادگی عبور کند و اتهام وارده باید درست بررسی شود.
اتحادیه اروپا از تمویل کنندگان اصلی انتخابات‌های افغانستان است و در هر انتخابات صدها میلیون دالر به کمیسیون مستقل انتخابات کمک می کند.
این اتحادیه پس از بحران در انتخابات ریاست جمهوری گذشته کمک‌هایش را به کمیسیون انتخابات تعلیق کرد و هم اکنون با تلاش حکومت و کمیسیون جدید انتخابات، بخشی از کمک هایش را دوباره از حالت تعلیق بیرون کشیده است.
اما نگرانی‌هایی وجود دارد که اتهام فساد در کمیسیون انتخابات بازهم روند کمک به برگزاری انتخابات آینده پارلمانی و شوراهای ولسوالی را مختل خواهد کرد.
کمیسیون انتخابات به صورت رسمی در مورد اتهام فساد بر رییس عملیاتی دبیرخانه این کمیسیون را تایید یا رد نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.