معاون ریاست‏‎جمهوری در سمیناری به مناسبت انتخاب بامیان به عنوان مرکز فرهنگی سارک: بازسازی بامیان باید در صدر برنامه‎‌های حکومت آینده باشد

26 اسد 1393/

mnandegar-3انتخاب ولایت بامیان به عنوان نخستین مرکز فرهنگی سازمان سارک باید بهانه‌یی برای بازسازی و نوسازی این ولایت باشد.
محمدیونس قانونی معاون اول ریاست‌جمهوری با بیان این مطلب، انتخاب ولایت بامیان به عنوان نخستین مرکز فرهنگی کشورهای جنوب آسیا (سارک) را یک انتخابات شایسته، مناسب و به جا خواند.
آقای قانونی در کنفرانس بین‌المللی که به منظور انتخاب بامیان به عنوان مرکز فرهنگی سارک در کابل برگزار شده بود، تاکید نمود که باید بازسازی و نوسازی ولایت بامیان در صدر اولویت‌های کاری دولت فعلی و آینده باشد.
وی تصریح نمود: « انتخابات بامیان به عنوان نخستن پایتخت سارک، گزینش به جای و مناسب بود. این حقیقت از یک سو توجه و همکاری اعضای سارک را نسبت به افغانستان به نمایش می‌گذارد؛ از سوی دیگر، ظرافت و ظرفیتی که ولایت باستانی بامیان در خود نهفته دارد را نشان می‌دهد».
معاون اول ریاست جمهوری با استثنایی خواندن ولایت بامیان گفت که بامیان نقطه تلاقی دو مدنیت بزرگ بودایی کوشانی درگذشته و مدنیت بزرگ اسلامی است.
آقای قانونی افزود: «بامیان این دو مدنیت بزرگ را در گذشته و امروز به آغوش گرفته؛ همۀ ما شاهد هستیم که وجود آثار باستانی مدنیت بودا به خصوص دو تندیس بزرگ بودا در بامیان و معابد بودایی در بامیان نماینگر این است که روزگاری بامیان یکی از مهم ترین نقاط در تاریخ منطقه بوده و این ولایت یک پیشنۀ غنی فرهنگی دارد».
وی با بیان این مطلب که مردم بامیان شایسته این گونه تقدیر و پاداش هستند بیان داشت: « … مردم شریف، مردم شجاع، مردم متدین و عزیز بامیان مستحق و سزاوار تقدیر بیشتر از این هستند. نقش این مردم در برهه‌های مختلف تاریخی به خصوص در دوره جهاد و مقاومت در خور هر گونه تقدیر و پاداش است».
معاون اول ریاست جمهوری تاکید نمود که انتخابات ولایت بامیان به عنوان نخستین مرکز فرهنگی سازمان سارک باید بهانه‌یی برای بازسازی و نوسازی این ولایت باشد و بازسازی بخش‌هایی از این ولایت باید در صدر اولویت‌‌های کاری دولت فعلی و آینده قرار داشته باشد.
به گفتۀ او، تأمین امنیت کامل ولایت بامیان، اعمار میدان هوایی این ولایت، قیرریزی جاده بندامیر ــ بامیان، ثبت آثار فرهنگی این ولایت توسط یونسکو، مرمت، اعمار و حفظ آثار باستانی ولایت بامیان، اعمار مراکز تجمعی برای جوانان، ایجاد سهولت برای توریست های بامیان از جمله فعالیت هایی باید باشد که دولت باید در صدر اولیت های کاری اش قرار دهد.
آقای قانونی تلاش سازمان سارک برای رسیدن به اهداف تعیین شده‌اش را قابل قدر دانسته، خاطرنشان ساخت که افراط‌گرایی، تروریزم و مواد مخدر مهم‌ترین چالش این سازمان برای رسیدن به اهدافش است.
وی افزود: «یکی از مشکلاتی که به عنوان یک عامل بازدارنده و مانع تحقق اهداف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سارک در منطقه شده، وجود تروریزم به عنوان یک تهدید واقعی است. امروز افراط گرایی، تروریزم و موادمخدر سه بلا و سه سرطانی است که همه جهان به خصوص منطقه را با تمام جدیت تهدید می کند».
معاون اول رییس‌جمهور از کشورهای عضو سارک خواست تا با درک مشترک از تهدید تروریزم و مواد مخدر، راه‌اندازی مبارزه جدی و صادقانه در قبال آن را در صدر اولویت‌های کاری‌اش قرار دهند.
سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ گفت که ولایت بامیان رقبای دیگری هم داشت که به عنوان مرکز فرهنگی سارک معرفی شود؛ اما ویژه‌گی‌های فرهنگی بامیان سبب گردید که این ولایت به عنوان مرکزی فرهنگی سارک معرفی شود.
ولایت بامیان در حالی به عنوان نخستین مرکز فرهنگی سارک در سال ۲۰۱۵ رسما معرفی می‌شود که این ولایت در بخش‌های مختلف نیازمند به بازسازی و اعمار دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.