معاون سفیر هند در هرات: به سوی سرمایه گذاری دوام دار در افغانستان پیش می رویم

۱۹ حوت ۱۳۹۳

mnandegar-3هند تصمیم دارد تا روابط تجارتی خود را به سمت سرمایه‌گذاری‌های دوامدار در افغانستان سوق دهد.
معاون سفیر هند این موضوع را در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه مشترک تجارتی هند و افغانستان در ولایت هرات بیان داشت که به هدف تبادله توانمندی‌‎های اقتصادی بازرگانان دو کشور برگزار شده است.
نوآوری از طریق مشارکت عنوان نمایشگاهی است که از جانب اتاق‌های تجارت افغانستان به همکاری اداره انکشافی ایالات متحده امریکا در ولایت هرات برگزار شده است.
این نمایشگاه شامل در بخش‏های برق، زراعت، تکنالوژی معلوماتی و انرژی آفتابی برگزار شده است که با حضور صدها تجارت پیشه افغانی و هندی روز سه شنبه افتتاح شد.
سعد خطیبی، رییس اتاق‌های تجارت ولایت هرات گفت توسعه همکاری‌های اقتصادی بین تاجران دوکشور و تبادله توانمندی‌های شان بخشی از اهداف این نمایشگاه است.
در این نمایشگاه بر علاوه تاجران پنج ولایت هرات، فراه، غور، بادغیس و نیمروز، اعضای اتاق تجارت افغانستان، مقام‌های محلی هرات و معاون سفیر هند در کابل نیز اشتراک کرده بودند.
ویراج سینگ، معاون سفیر هند گفت در این نمایشگاه، ۶۷ کمپنی تولیدات خود را به نمایش گذاشته اند که ۱۲ کمپنی آن هندی است.
این مقام هندی می‌گوید که تصمیم دارند تا روابط تجارتی‌شان را به سمت سرمایه‌گذاری‌های دوامدار در افغانستان هدایت دهند.
سینگ گفت: «این نمایشگاه بسیار مهم است چون می‌تواند روابط بین تجار دو کشور را صاف بسازد و ما می‌خواهیم از طرف شبکه تجارت به طرف سرمایه‌گذاری برویم که همکاری شروع می‌شود و تکنالوژی یکدیگر را استفاده می‌کنیم.»
همزمان مقام‌های محلی ولایت هرات از برگزاری ۳۰۰ نشست تجارتی بین تاجران دو کشور در این محدوده زمانی خبر می دهند.
اصیل الدین جامی، سرپرست ولایت هرات می‌گوید که حالا کمپنی‌های افغان به آن حد از توانایی رسیده‌اند که می‌توانند اقلام تجارتی این کشور را بگونه معیاری پروسس و بسته بندی کنند.
جامی گفت: «چیزی که برای من امروز امیدوار کننده است این است که ما امروز در کالاهای صادراتی مان به خصوص بخش میوه جات و غلات بسته بندی‌هایی است که مورد پذیرش بازارهای جهانی است و می‌تواند زمینه شناسایی ظرفیت‌های صادراتی و وارداتی دو کشور هندوستان وافغانستان را فراهم کند.»
جامی افزود که این نمایشگاه «همچنان می‌تواند زمینه سرمایه‌گذاری بیشتر تاجران هندی در هرات را فراهم کند.»
از سوی دیگر، یعقوب مشعوف، آگاه امور اقتصادی در ولایت هرات، نیز برگزاری این چنین نمایشگاه‌های مرتبط به فناوری را موثر در انکشاف و رشد بخش های معلوماتی و صنعتی افغانستان می‌خواند.
مشعوف گفت: «افغانستان کشور مصرفی است و برای این‌که رشد اقتصادی پیدا کند زیاد به فناوری نیاز دارد و هندوستان کشوری است که روابط اقتصادی و سیاسی خوبی با افغانستان دارد و هم در سطح منطقه از اقتصاد متعادل برخوردار است و چون این نمایشگاه کمتر تحت شعاع سیاست قرار میگیرد بنابراین نسبت به سایر نمایشگاه ها موثر تر است.»
این نخستین نمایشگاه مشترک تاجران هندی و افغانی در حوزه غرب است که توانسته صدها تجارت پیشه زن و مرد را در کنار هم جمع نماید و تولیدات شان را به نمایش بگذارد.
پیش از این تنها ایران بارها نمایشگاه‌های مختلف تجارتی را با اشتراک تاجران افغان در ولایت هرات برگزار کرده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.