معاون پیشین ریاست‌جمهوری: به درک مشترک برای آمدن صلح نرسیده‌ایم

/

mandegarیونس قانونی معاون پیشین ریاست‌جمهوری می‌گوید که جنگ طالبان در افغانستان صبغه شریعی و یا ضد اشغال ندارد، بلکه آنان ابزار دست همسایه‌ اند.
آقای قانونی که روز پنجنشبۀ هفتۀ پیش در یک نشستی زیر عنوان «صلح و رفاه» در کابل صحبت می‎کرد، گفت که در ۱۸ سال گذشته درک واقعی از صلح در کشور به وجود نیامده و ریشه‌های اصلی جنگ تشخیص نشده است.
آقای قانونی افزود که جنگ افغانستان جنگ داخلی و یا جنگ دولت با دولت نیست؛ بلکه مردم افغانستان شاهد یک جنگ ترکیبی هستند که مثالش در هیچ جای دنیا وجود ندارد.
او با تاکید بر این‌که طالبان بخشی از مردم افغانستان ‌اند افزود، اینکه افغانستان در ۱۸ سال نتوانسته به صلح برسد، معنایش این نیست که هیچ‌گاهی به صلح نخواهد رسید؛ بلکه با یک طرح مدون و جامع این مشکل حل شدنی است.
به گفتۀ او، امریکا پس از سقوط طالبان مرتکب اشتباه بزرگ شد و آن اینکه تنها القاعده را دشمن خود خواند و طالبان را گروپ محلی یاد کرد؛ پاکستانی‌ها به امریکا چنین ایده دادند که طالب برای شان دشمن نیست و بناً اجازه گرفتند که طالبان را بازسازی کنند.
معاون پیشین ریاست‌جمهوری تاکید کرد که کشورهای همسایه برای تمکین دولت افغانستان پیوسته ابزار سازی کرده‌اند. بناءً اگر امروز هم مشکل طالبان اساسی حل نشود مردم باید منتظر ابزار دیگری باشند.
او گفت که مشکل جنگ افغانستان زمانی به شکل بنیادی حل می‌شود که دولت با ملت به درک واحد در مورد صلح برسند و به‌جای تشکیلات متورم شورای صلح یک نهاد تخصصی بررسی ریشه‌های صلح و جنگ و در کشور ایجاد کند.
او تاکید کرد که دولت باید شجاعانه ابتدا طرح مدون صلح آماده کرده و آنرا به ریفراندوم بگذارد و یا پس از تصویب شورای ملی آنرا به اجرا گذارد.
به گفتۀ او، در این‌گونه طرح صلح باید منافع مشروع افغانستان و منافع منطقه تشخیص شده و گفته شود که افغانستان نه تهدید برای کشوری و نه کشوری برای افغانستان باید تهدید باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :