معترضان بامیانی‌: خط انتقال برق آسیای میانه به جای سالنگ از بامیان بگذرد

یک شنبه 20 جدی 1394/

صدها معترض بامیانی در تظاهراتی اعتراضی خواهان اجرا شدن پیشنهاد یک شرکت آلمانی در مورد انتقال برق وارداتی شمال از طریق بامیان شده‌اند.
اسماعیل زکی از برگزارکنندگان این تظاهرات گفت که تعدادی از فعالان مدنی، سیاسی و اهالی این ولایت در این تظاهرات شرکت کردند و خواستار اجرای طرح احداث خط انتقال برق از شمال کشور از طریق بامیان به کابل شدند.
mandegar-3محمد اکبری، نماینده بامیان در مجلس نمایندگان گفت که قبلا یک شرکت آلمانی موسوم به فیشنر که مسئول بررسی طرح اجرائی این خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت بوده، به دلایل مختلف استدلال کرده که مسیر بامیان بهترین مسیر احداث این خط است.
دو روز پیش نمایندگان ولایت‌های بامیان، غور، غزنی و دایکندی در یک کنفرانس خبری از این‌که دولت تا حال به درخواست آنها برای انتقال برق به مناطق مرکزی پاسخ مثبت نداده، به شدت انتقاد کردند.
آقای اکبری دولت را متهم به اعمال تبعیض علیه ساکنان مناطق مرکزی کشور کرد و مدعی شد که دولت قصد دارد این خط انتقال برق را از کوه‌ هندوکش اجرا کند.
آقای اکبری گفت که دولت تا سال ۲۰۳۲ اصلا هیچ طرحی برای برق‌رسانی به مردم بامیان ندارد و پس از آن هم مشخص نیست که دولت تصمیمی در این مورد می‌گیرد یا نه.
او گفت که احداث این خط از مسیر بامیان نه تنها هزینه کمتری در بر دارد، بلکه مواظبت از آن هم نسبت به کوه هندوکش آسان‌تر است و در آینده هم انتقال برق حرارتی از نیروگاه برق حرارتی که قرار است در کنار معدن زغال سنگ اشپشته بامیان ساخته شود، هم امکان‌پذیر می‌شود.
این عضو مجلس وزارت انرژی و آب و شرکت برق افغانستان را مسوول اجرای این طرح دانست و گفت که همین امروز قرار است نمایندگان بامیان با رئیس شرکت برق دیدار کند و از او بخواهند که از تغییر مسیر برق منصرف شود.
اما وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برق گفت که طراحی و اجرای این پروژه مربوط به این شرکت نیست و تنها در زمان اجرای آن کار نظارت فنی از آن مربوط این شرکت است.
عبدالرحمان احمدی، سخنگوی والی بامیان گفت که این ولایت یک نیروگاه برق آفتابی دارد که تنها یک مگاوات برق تولید می‌کند و این مقدار برق با نیازمندی این ولایت اصلا مطابقت ندارد.
آقای احمدی افزود که مقام‌های محلی ولایت بامیان بارها موضوع تامین نیروی برق در بامیان را با مقام‌های وزارت انرژی و آب و شرکت برق افغانستان در میان گذاشته‌اند، اما پاسخ مثبتی نگرفته‌اند.
یکی از دو خط انتقال برق از آسیای میانه به کابل موسوم به «توتاپ» با حمایت مالی بانک توسعه آسیایی ساخته می‌شود. به گفته نمایندگان ولایت بامیان، خط دومی موسوم به «کاسا – ۱۰۰۰» از طریق پنجشیر و پروان به کابل کشیده می شود.
جنجال‌ها برای تعیین مسیر خط انتقال برق توتاپ از بغلان تا کابل، در یک سال اخیر محل بحث بوده است.
به گزارش بی بی سی، برخی از مقام‌های دولتی و نمایندگان مردم و همچنین اهالی مناطق مرکزی خواستار احداث آن از مسیر دره شکاری، بامیان و بعد کابل هستند، اما برخی دیگر از مقام‌های دولتی معتقدند که این خط از مسیر بغلان، کوه هندوکش، ولایت پروان و کابل ساخته شود.
زمستان پارسال وقتی چند پایه در گذرگاه سالنگ در کوه هندوکش واژگون شد، بحث‌ها بر سر مسیر خط انتقال برق توتاپ داغ‌تر شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.