مـذاکرات قطـر ناکـام مـانـد، توصیۀ کاکای رییس‌جمهور به طالبان

/

سه شنبه ۱۵ ثور ۱۳۹۴

 

نماینده‌گان طالبان برای دومین روز در قطر و در دیدار با شخصیت‌های سیاسی افغانستان درباره آتش بس احتمالی مذاکره کرده اما کاملاً با ادامه حضور نیروهای امریکایی در کشور مخالفت کردند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، امریکا و پاکستان از این مذاکرات غیرعلنی با هدف پایان دادن به جنگ افغانستان استقبال کردند.
mnandegar-3این مذاکرات غیررسمی به میزبانی وزارت امور خارجه قطر همزمان با آن صورت گرفت که درگیری‌ها در افغانستان پس از خروج اکثر نیروهای متحد و امریکایی افزایش یافته است.
شرکت کننده‌گان در این نشست که در شهر «الخور» واقع در شمال دوحه برگزار شد با لبخند و خوشحالی از آنجا خارج شده اما از صحبت با خبرنگاران امتناع کردند.
دولت افغانستان هنوز درباره این نشست‌ها بیانیه رسمی منتشر نکرده اما یکی از اعضای شورای عالی صلح تایید کرد که هیاتی از سیاستمداران این کشور در نشست‌های قطر با حضور طالبان شرکت می‌کنند.
یکی از اعضای طالبان که در این مذاکرات شرکت داشت گفت، هیات هشت نفره طالبان به ریاست شر محمد عباس استانکزی مذاکرات مستقیمی با مقامات دولت افغانستان داشته است.
وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: پس از آغاز نشست اعضای ما درخواست‌ها و شرایطشان را به صورت کتبی ارائه کرده و کپی‌های آن را در بین تمامی حضار پخش کردند.
این مقام ادامه داد: سپس این مذاکرات آغاز شد و هیات افغانستان و قیوم کوچی، کاکای اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان از ما خواستند مبارزاتمان را متوقف کرده و آتش بس اعلام کنیم. آن‌ها ما را برادر خوانده و به ما توصیه کردند به افغانستان بیاییم و از قانون اساسی کشور پیروی کنیم.
طالبان در پاسخ گفت، تا زمانی که تمامی نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند، مبارزات طالبان ادامه خواهد داشت.
این عضو طالبان گفت، هیات دولتی افغانستان تاکید کرد، اکثر نیروهای خارجی در حال حاضر این کشور را ترک کرده‌اند و تنها مربیان باقی مانده‌اند که اگر طالبان مبارزاتش را متوقف کند، این کشور را ترک می‌کنند.
دو طرف درخصوص برگزاری نشست بعدی خود که احتمالا ماه آینده میلادی در امارات برگزار می‌شد به توافق نرسیدند.
منابع افغانستان و طالبان گفتند، در این نشست نماینده‌گانی از کشورهای مختلف از جمله امریکا، چین و پاکستان حضور داشتند.
یکی از مقامات وزارت امور خارجه امریکا بدون اشاره به اینکه نماینده‌یی از کشورش در این نشست حضور داشته یا خیر گفت: واشنگتن با قاطعیت از روند سازش تحت رهبری افغانستان و ادامه مذاکرات میان مقامات افغان و طالبان برای رسیدن به سازشی به منظور حل جنگ افغانستان حمایت می‌کند.
عزیز احمد چودری، وزیر امور خارجه نیز پاکستان گفت: اسلام آباد کاملاً از مذاکرات صلح میان دولت افغان و طالبان در قطر حمایت می‌کند. صلح در افغانستان برای صلح منطقه ضروری است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.