مـقایسۀ دو قـدرت‌منـدتـرین ارتـش جـهان

یک شنبه 22 حوت 1395/

mandegar-3پس از اینکه دونالد ترامپ، رییسجمهوریامریکا اعلام کرد ۱۰ درصد بودجه نظامی این کشور را افزایش می‌دهد، چین نیز از افزایش۷ درصدی هزینه نظامی خود در امسال خبر داد و این امر بار دیگر بحث مقایسه ارتش‌های دو کشور را پیش کشید.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که امریکا همچنان قدرت بزرگ نظامی در آسیا و جهان است، چین نیز به سرعت کیفیت و کمیت حوزه نظامی خود را گسترش می‌دهد. بر همین اساس این کشور تجهیزات، سازمان‌ها و ظرفیت‌های خود را افزایش داده و تلاش می‌کند که توانایی خود را برای اجرای پروژه‌های نظامی خارج از مرزهایش گسترش دهد.
افزایش بالای رشد اقتصادی و هزینه‌های نظامی و تلاش برای به دست آوردن دوباره نقش تاریخی‌اش در آسیای شرقی بیش از پیش به چین برای دستیابی به قدرت بیشتر در حوزه نظامی کمک می‌کند.
در زیر مقایسه‌ای از توان نظامی ارتش‌هایامریکا و چین آمده است که اطلاعات آن بر اساس تحقیقات اخیر دولت امریکا درباره قابلیت‌های چین و نیز اطلاعات به دست آمده از اندیشکده‌ها و وب‌سایت‌های دولتی است. برخی اعداد نیز تقریبی و تخمینی هستند.
نگاه کلی
ارتش آزادی‌بخش خلق چین در کل ۲.۳ میلیون پرسنل دارد که می‌توان این کشور را دارای بزرگترین ارتش آماده به خدمت در جهان نامید. پکن تنها قسمتی از اطلاعات خود را درباره حوزه نظامی، ماموریت‌های ارتش چین و پروژه‌های آتی اعلام می‌کند. با این حال تحلیلگران توضیحاتیرا اعلام کرده‌اند. اگرچه میزان سربازان امریکا بستگی به میزان نیاز این کشور دارد اما تا ۳۱جنوری۱.۴ میلیون نفر به عنوان اعضای فعال این کشور در حوزه‌های مختلف نظامی مشغول به کار بودند.
بودجه
چین این هفته اعلام کرد که میزان هزینه نظامی خود را ۷ درصد افزایش می‌دهد که در کل برابر با ۱۵۱ میلیارددالر می‌شود. اما ترامپ با درخواست افزایش۵۴ میلیارددالر به بودجه نظامی سالانه این کشور در کل این بودجه را به ۶۰۳ میلیارددالر افزایش داد که ده‌ها میلیارد آن برای عملیات نظامی خارج از کشور است. چین اعلام کرده بودجه نظامی‌اش امسال برابر با ۱.۳ درصد از تولید ناخالص ملی این کشور است در حالی که امریکا۳.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را به این امر اختصاص داده است.
نیروهای زمینی
با توجه به فعالیت‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین و تنش‌های پیشین این کشور در مرز زمینی با روسیه، تعداد نیروی زمینی ارتش چین بالا است. در حال حاضر ۱.۶ میلیون نفر به عنوان پرسنل نیروی زمینیمشغول به کار هستند. خودروهای زرهی این کشور ۹۱۵۰ و آتشبارهای سنگین آن هم ۶۲۴۶ دستگاه است.
ارتشامریکا۴۶۰ هزار پرسنل نیروی زمینی داشته و ۱۸۲ هزار نفر دیگر نیز به عنوان تفنگدار نیروی دریایی مشغول به کارند. نیروی زمینی ارتش امریکا۸۸۴۸ خودروی زرهی و ۱۲۹۹ آتشبار سنگین دارد.
نیروی هوایی
امریکا می‌تواند بیش از ۱۳ هزار انواع مختلف جنگنده‌ را به کار گیرد در حالی که چین نزدیک به ۳ هزار جنگنده‌ دارد. امریکا هم‌چنین بیش از ۶ هزار هلیکوپتر دارد در حالی که تعداد هلیکوپترهای چین۸۰۲ فروند است. نیروی هوایی چین۳۹۸ هزار پرسنل دارد و نیروی هواییامریکا۳۰۸ هزار نفر است. هر دو کشور به دنبال به‌روز کردن جنگنده‌های خود هستند.
نیروی دریایی
نیروی دریایی چین۷۱۴ کشتی دارد اما تعداد شناورهایامریکا بیشتر است. امریکا۱۰ ناو هواپیمابر دارد این در حالی است که چینیک ناو هواپیمابر دارد. امریکا۶۲ ناوشکن و چین۳۲ ناوشکن دارد. امریکا هم‌چنین۷۵ زیردریایی و چین۶۸ زیردریایی دارد. پرسنل نیروی دریاییامریکا۳۲۳ هزار نفر است اما پرسنل نیروی دریایی چین۲۳۵ هزار نفر است.
ظرفیت موشکی
ارتش چین بخش‌های مختلف موشک‌های کوتاه برد، میان‌برد و دوربرد دارد که موشک‌های دارای توانایی حمله سلاح هسته‌ای را نیز شامل می‌شود. پیش بینی می‌شود که چین دارای زرادخانه‌ای با ظرفیت۲۶۰ کلاهک هسته‌ای با نزدیک به ۱۵۰ موشک بالستیک زمینی و ۴۸ موشک بالستیک دریایی است که از بمب‌افکن‌ها نیز قابلیت پرتاب دارند. پیش بینی می‌شودامریکا۱۷۴۰ کلاهک هسته‌ای دارد.
حضور نظامی در خارج از کشور
چین از سال ۱۹۷۹ پس از حمله به ویتنام هیچ جنگی خارج از مرزهای خود برپا نکرده است اما با این حال ارتش پکن ماموریت‌های خارج از کشور خود را به خصوص در حوزه دریای چین جنوبی، عملیات صلح‌بانی سازمان ملل، رزمایش‌های دریایی مشترک با روسیه در دریای مدیترانه و ساخت اولین پایگاه نظامی خارج از کشور خود در شاخ آفریقا را گسترش می‌دهد. این در حالی است که ارتش امریکا در حال حاضر در بیش از ۱۰۰ کشور در حال انجام ماموریت است و بزرگترین عملیات این کشور در افغانستان، عراق و سوریه است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.