مـلل متـحد: حمـله برغیـرنظامیان فـوراً متـوقف شـود

گزارشگر:دو شنبه 6 حمل 1397 ۵ حمل ۱۳۹۷

دو حمله انتحاری در ولایت هرات و یک انفجار بمب در کابل تازه‌ترین رویدادهایی هستند که به غیرنظامیان تلفات وارد کرده اند. سازمان ملل متحد خواهان توقف فوری تمام حملاتی شده که از افراد ملکی قربانی می‌گیرند.
mandegar-3مقامات در ولایت هرات خبر داده اند که دو حمله کننده انتحاری خودشان را در برابر یک مسجد مسلمانان شیعه مذهب منفجر کرده اند.
مقامات پولیس هرات گفته‌اند که در این دو حمله انتحاری تاکنون یک تن جان باخته و هفت تن دیگر زخمی شده‌اند. آنها احتمال افزایش شمار تلفات را رد نکرده اند.
امین الله امین معاون فرمانده پولیس هرات گفت که بمبگذاران انتحاری تلاش کردند که به مسجد وارد شوند، اما وقتی که محافظان امنیتی مسجد مانع شان شدند، خودشان را منفجر کردند.
این انفجار چاشت روز یکشنبه رخ داد. ولایت هرات در غرب افغانستان تقریبا ولایتی امن است؛ اما در گذشته نیز حملات مشابهی بر مساجد مسلمانان شیعه رخ داده که گروه تروریستی داعش مسئولیت شان را به دوش گرفته است.
انفجار در کابل
شام روز شنبه یک بمب چسبکی در کابل پایتخت افغانستان منفجر شد که دست کم یک کشته و ۱۳ زخمی برجای گذاشت.
وحید الله مجروح سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان گفت که قربانیان از محل انفجار در منطقه چمن حضوری کابل در حوزه هشتم پولیس به شفاخانه منتقل شدند.
نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که این بمب در نزدیکی یک خیمه اعضای جامعه مدنی نصب شده بود که در حمایت از جنبش پشتون ها بر علیه مقامات پاکستانی تحصن کرده اند.
تاکنون کسی مسئولیت این انفجار را به دوش نگرفته است؛ اما شورشیان طالبان و گروه تروریستی داعش حملات مرگباری را در زون های مختلف افغانستان انجام داده اند.
واکنش ملل متحد
در پی حملات مرگبار در هلمند و کابل که اکثر قربانیان شان غیرنظامیان بودند، سازمان ملل متحد از تمامی جوانب درگیر جنگ در افغانستان خواسته که حمله بر غیرنظامیان را هرچه سریع تر متوقف کنند.
در حمله انتحاری با موتر بمبگذاری شده در برابر استدیوم ورزشی شهر لشکرگاه در ولایت هلمند دست کم ۲۰ غیرنظامی کشته شده و ۵۵ تن دیگر زخمی شدند.
این حمله زمانی صورت گرفت که مردم برای تماشای مسابقه کشتی محلی به مناسبت نوروز در استدیوم ورزشی گردهم آمده بودند. تداماچی یاماموتو فرستاده دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان یا رئیس «یوناما» گفت: «حمله بر افراد ملکی که با شادی یک مسابقه ورزشی را ترک می کردند؛ غیراخلاقی و قابل تقبیح می باشد. چنین حملاتی باید هرچه زودتر متوقف شوند».
در اولین روز سال نو خورشیدی یا نوروز نیز در کابل یک حمله کننده انتحاری خودش را در نزدیکی زیارت سخی در کابل زمانی منفجر کرد که مردم جشن نوروز را آغاز می کردند.
در این حمله تروریستی دست کم ۳۳ تن کشته شدند و ۶۵ تن دیگر زخمی گردیدند که اکثریت شان افراد ملکی و عادی جامعه بودند. شورای امنیت سازمان ملل متحد این حمله را به شدت محکوم کرد.
مسئولیت حمله خونبار بر مسجد مسلمانان شیعه در جریان مراسم سال نو در کابل را گروه تروریستی داعش یا به دوش گرفته است.
براساس آمار گزارش سالانه ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما»، سال گذشته میلادی ۳۴۳۸ غیرنظامی در افغانستان کشته شده و ۷۰۱۵ تن دیگر زخمی گردیدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.