مقام‌های ارشد امنیتی: سازمان‌دهندۀ جنگ هلمند پاکستان بود

26 سنبله 1393/

سه مقام امنیتی افغانستان در ارتباط به چالش‌های امنیتی در کشور و اقدامات مرزی پاکستان در امتداد خط دیورند روز سه شنبه به مجلس سنا فرا خوانده شده بودند.
این مقام‌ها با آن‌که سال جاری را برای نیروهای امنیتی و دشمن خونین‌ترین سال یاد کردند؛ اما به مردم افغانستان اطمینان دادند که نیروهای امنیتی آماده‌اند از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور دفاع کنند.mnandegar-3
بسم‌الله محمدی وزیر دفاع، محمدعمر داوودزی وزیر داخله و حسام‌الدین حسام معاون اول امنیت ملی برای پاسخ‌دهی به سوالات سناتوران به مجلس سنا حضور یافتند.
چالش‌های امنیتی در سطح کشور، حفر خندق در امتداد خط دیورند و حملات راکتی پاکستان به داخل خاک افغانستان و چگونگی مبارزه با خودسری ها و تیراندازی‌های هوایی توسط افراد مسلح غیرمسوول در سطح شهر کابل، سوالاتی بودند که از سوی سناتوران مطرح شد.
وزرای امنیتی گفتند: طالبان و حامیان داخلی و خارجی‌شان در سال جاری تمامی تلاش‌های خود را به خرج دادند تا یک جغرافیای مستقل در افغانستان ایجاد کرده و برخی شاهراه‌های کشور را مسدود کنند؛ اما با مقاومت نیروهای امنیتی روبرو شدند و این «خواب را به گور» برده اند.
بسم الله محمدی وزیر دفاع افزود: «امسال خونین بود؛ چرا که در گذشته ناتو بار زیادی را بردوش می‌کشید؛ اما دیگر ناتو نیست و ما از خروج آنان استقبال می‌کنیم. نیروهای امنیتی به همکاری مردم توانسته، تمامی پلان‌های شوم دشمن را در مناطق مختلف کشور خنثا کنند؛ یک درصد ممکن نیست که طالبان دوباره در افغانستان به قدرت برسند».
آقای محمدی تصریح کرد: «نیروهای امنیتی در سال جاری ۶۱۲۵ عملیات پیشگیرانه، ۵۹۹ عملیات کوماندویی، ۵۳۹۱ مورد عملیات خارج از پلان را اجرا کرده اند و همچنین نیروهای اردوی ملی ۳۹۲۴ حلقه ماین را نیز خنثا کرده اند».
وزیر دفاع بیان داشت: طالبان در سال جاری ۵۷۸۴ مورد بر نیروهای امنیتی تعرض کرده اند که ۶۹۱ مورد آن حمله گروه بوده که در همه این موارد با شکست مواجه شده اند.
محمدعمر داوودزی وزیر داخله نیز گفت: استراتیژی دشمن در سال جاری این بود که اعتماد مردم را نسبت به نیروهای امنیتی کم کند؛ اما ناکام شدند و دلیل این پیشرفت نیروهای امنیتی نیز در همت این نیروها و همکاری مردم است.
داوودزی افزود: «در سال جاری ۱۵۲۳پولیس ملی و ۶۸۹پولیس محلی شهید شده اند که این تلفات اندکی بیشتر از سال گذشته است؛ اما در مقابل ۵۵۰۳ تن از افراد طالبان کشته شده اند که تلفات آنان نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش یافته است».
او در ارتباط به حمله بر میدان هوایی کابل و ولسوالی سنگین هلمند مدعی شد که اسناد صوتی و تصویری در دست دارد که مهاجمان در بین خود به زبان اردو، پولیس را به پشتو فحش می‌دهند. یعنی به گفته او آنان پاکستانی بودند.
وزیر داخله در مورد حملات راکتی پاکستان خاطر نشان کرد: از اول سال جاری تاکنون ۴۴۲۱ راکت از سوی نظامیان پاکستان بر مناطق مختلف سرحدی افغانستان شلیک شده که ۱۶ نفر ملکی تلفات داشته است.
او گفت: با آنکه دوبار رییس‌جمهور در شورای امنیت ملی به نیروهای امنیتی دستور عمل متقابل را داده؛ اما «ما تاهنوز دست به اقدام متقابل نزده ایم».
وزرای امنیتی گفتند: «تصمیم حکومت افغانستان بر این است که در مورد حملات راکتی پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت درج کنیم».
به گفته وزیران دفاع و داخله، پاکستان با حفر خندق در امتداد خط دیورند می‌خواهد این‌طور وانمود کند که این خط سرحدی است. اما این اقدام پاکستان با واکنش مردم دو طرف خط مواجه شده و همچنین حکومت افغانستان یک هیات را برای تحقیق بیشتر روی این موضوع تعیین کرده است.
آقای داوودزی، کم کاری پولیس کابل را در خودسری‌ها و فیرهای هوایی در هفته شهید، پذیرفت و خاطرنشان کرد که پس از این پولیس با چنین اقداماتی برخورد قانونی می‌کند.
وزیر داخله در مورد پدیده بچه بازی گفت: با وجودی که در این مورد قانون وجود ندارد؛ اما پولیس پس از این با عمل بچه بازی به صورت قاطع برخورد خواهد کرد؛ زیرا این عمل سبب ایجاد قضایایی امنیتی شده است.
همچنین وزرای داخله و دفاع ملی، نگرانی مردم و بیشتر نا آرامی‌ها را در کشور به چالش های انتخابات ربط دادند و از نامزدان خواستند هر چه زودتر به توافق سیاسی دست یابند.
این در حالی است که روز گذشته ستادهای انتخاباتی دو نامزد از نزدیک شدن دیدگاه های دو طرف برای رسیدن به توافق خبر دادند.

 

اشتراک گذاري با دوستان :