مقام‌های امریکایی: یا ده هزار سر بازمان بمانند و یا همه خـارج شوند

گزارشگر:5 دلو 1392 ۴ دلو ۱۳۹۲

رهبران نظامی ایالات متحده امریکا پیشنهاد کرده‌اند که با ختم ماموریت جنگی ناتو در افغانستان در ماه دسمبر سال روان، یا۱۰ هزار سرباز امریکایی در افغانستان باقی بمانند یا همۀ آن‌ها این کشور را ترک کنند.
یک مقام ایالات متحده امریکا گفته است که جنرال جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای بین‌المللی تحت رهبری ناتو هفتۀ گذشته این پیشنهاد را به کاخ سفید تحویل داده است و اداره اوباما در حال بررسی این پیشنهاد است.mandegar-3
این مقام امریکایی با اشاره به پیشنهاد نگهداشتن ۱۰ هزار سرباز امریکایی در افغانستان افزوده است: «این کاملاً منصفانه است که بگوییم جامعه استخباراتی، وزارت خارجه و پنتاگون همه باور دارند که اگر می‌خواهیم در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ جای پا داشته باشیم، باید همین شمار سربازان در آنجا ابقا شوند.»
این مقام امریکایی که نخواسته است نامش فاش شود، افزوده است که اگر شمار این سربازان ۱۰ هزار نباشد، خیلی محتاطانه خواهد بود که در آنجا هیچ سربازی باقی گذاشته نشود.
این پیشنهاد که در ابتدا روزنامه‌های وال ستریت ژورنال و نیویارک تایمز در مورد آن گزارش دادند، در کاخ سفید نیز مورد گفت‌وگو قرار گرفته است. به گفتۀ مقام نامبرده، در این پیشنهاد همچنان گفته شده است که نیروهای امریکایی بعد از سال ۲۰۱۴ برای مدت زمان کوتاه در افغانستان بمانند و در حدود دو سال بعد دوباره از این کشور خارج گردند.
چنین برنامه‌یی به بارک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا اجازه می‌دهد که تا ختم دوره ریاست‌جمهوری‌اش در جنوری ۲۰۱۷ جنگ افغانستان را مختومه اعلام کند.
اما هرگونه حضور نیروهای امریکایی در افغانستان به امضای توافقنامه دوجانبه امنیتی توسط حامد کرزی وابسته است. کرزی تا هنوز از امضای این موافقتنامه که چهارچوب قانونی حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را تعریف می‌کند، خودداری کرده است.
کاخ سفید تایید کرده است که به گزینه‌ها در مورد حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ می‌نگرد، اما در مورد پیشنهاد پنتاگون ابراز نظر نکرده است. کایتلین هایدن، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا گفت: «رییس جمهور هنوز در مورد شمار نهایی سربازان تصمیم نگرفته است و من نمی‌خواهم در مورد جزئیات بررسی‌های جاری صحبت کنم».
هایدن افزود: «ما معلومات و منابع ارایه شده توسط فرماندهان نظامی، همچنان جامعه استخباراتی، دیپلومات‌ها و کارمندان توسعه‌یی را در تصمیم گیری برای حضور پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.»
سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا همچنان گفت که دولت افغانستان باید موافقتنامه امنیتی را امضا کند، در غیر آن حکومت ایالات متحده امریکا به برنامه ریزی خروج کامل سربازان امریکایی و ناتو شروع می کند.
به گزارش وال ستریت ژورنال، در پیشنهاد پنتاگون آمده است که فرماندهان امریکایی امیدوارند در کنار ۱۰ هزار سرباز امریکایی، دو تا سه هزار سرباز دیگر از کشورهای عضو ناتو در این ماموریت سهم بگیرند.
گزارش شده است که فرماندهان نظامی امریکا به کاخ سفید گفته اند اگر اوباما حضور ۱۰ هزار سرباز امریکایی در افغانستان بعد از ۲۰۱۴ را رد کند، باید همه آنها از این کشور خارج شوند زیرا شمار کمتر نیروها نمی تواند امنیت افسران استخباراتی و دیپلومات ها را تامین کند.
اکنون حدود ۳۷۵۰۰ سرباز امریکایی در کنار ۱۹ هزار سرباز از دیگر کشورهای عضو ایتلاف تحت رهبری ناتو در افغانستان ماموریت انجام می دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.