مقام‌های هلمند در قاچاق مواد مخدر دست دارند

شنبه 27 عقرب 1396/

سناتوران مردم هلمند در مجلس سنا می‌گویند که مقام‌های محلی این ولایت در قاچاق گسترده مواد مخدر دست دارند.
سناتوران هلمند می‌گویند که اسناد و شواهد موثقی را دریافته اند که نشان می‌دهند، والی، فرمانده پولیس و برخی مقام‌های دیگر دولتی در ولایت mandegare-3هلمند در قاچاق مواد مخدر دست دارند.
هفته گذشته، مجلس سنا هیاتی را به منظور بررسی ولایت هلمند فرستاد و شیرمحمد آخندزاده سناتور هلمند گفت که این هیات گزارش موثقی از دست داشتن مقام‌های محلی این ولایت در قاچاق مواد مخدر تهیه کرده اند. این گزارش تا هنوز به تالار عمومی مجلس سنا ارائه نشده است.
آقای آخندزاده افزود که مقام‌های محلی هلمند یا به شکل مستقیم و یا از طریق افراد مورد اعتماد خود در قاچاق مواد مخدر در هلمند مصروف اند.
به گفته او، براساس گزارش هیات سنا، این مقام‌ها در یک ماه گذشته ده‌ها تُن تریاک را به بیرون از این ولایت قاچاق کرده اند.
بر اساس گزارش‌ها، تریاک هلمند به پاکستان، ایران و دیگر کشورهای همسایه به تمامی جهان قاچاق می‌شود و قاچاقبران ملی و بین المللی سالانه صدها میلیون دالر از این بابت درآمد دارند.
محمد هاشم الکوزی دیگر سناتور هلمند نیز گفت که مقام های محلی این ولایت به‌جای این‌که نا امنی‌ها را در ولایت هلمند کنترول کنند، حوزه چهارم، حوزه پنجم شهر لشکرگاه، ولسوالی های گرشک و ناوه را از وجود طالبان پاکسازی کنند، مصروف قاچاق مواد مخدر هستند.
آقای الکوزی افزود، برعلاوه والی و فرمانده پولیس هلمند، اکثر مقام‌ها و مسوولان محلی در این ولایت به قاچاق مواد مخدر دست دارند.
به گفته او، مقام‌های هلمند در پی تحکیم پایه های دولت در ولایت هلمند نیستند و در بسیاری موارد خود سبب ایجاد نا امنی در این ولایت شده اند.
آنان می‌گویند که دست داشتن مقام‌های محلی هلمند در قاچاق مواد مخدر در ترویج کشت کوکنار در این ولایت کمک کرده است و از حکومت مرکزی می خواهند که جلو این قاچاقبران دولتی را بگیرند.
این سناتورها، هشدار می‌دهند که اگر دولت به مساله قاچاق مواد مخدر توسط مقام‌های دولتی در هلمند توجه نکند، در سال آینده نیز کشت تریاک در این ولایت نه تنها کاهش نمی یابد بلکه چند برابر افزایش نیز پیدا خواهد کرد.
هلمند از ولایت های نا آرام در جنوب کشور است که تریاک به شکل گسترده در این ولایت کشت می‌شود. کشت تریاک یکی از دلایل عمده افزایش نا امنی‌ها در هلمند است و قاچاقبران و مافیای مواد مخدر نیز در این ولایت فعالیت گسترده دارند.
گفته می شود، طالبان با استفاده از پول قاچاق تریاک در برابر نیروهای امنیتی در هلمند مقاومت می کنند.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که گزارش تازه حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که تولید مواد مخدر در کشور به گونه بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.