مقام‎های امریکایی: افغانستان تا ۲۰۱۷ دچار آشوب می‌شود

9 جدی 1392/

mandegar-2روزنامۀ واشنگتن پست به نقل از برخی مقامات امریکایی گزارش داد، یک برآورد اطلاعاتی جدید امریکا پیش‌بینی می‌کند که حتی در صورت باقی ماندن بخشی از نیروهای امریکایی در افغانستان، باز هم دستاوردهای واشنگتن و متحدانش در سه سال اخیر جنگ افغانستان تا ۲۰۱۷ عمدتاً خنثی شده یا به حالت اولیه باز می‌گردد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، طبق تخمین اطلاعات ملی امریکا همچنین اگر واشنگتن و کابل بر سر عقد قرارداد امنیتی برای حفظ نیروهای بین‌المللی در این کشور پس از ۲۰۱۴ به توافق نرسند، افغانستان به سرعت دچار هرج و مرج خواهد شد.
این در حالی است که به عقیده برخی مقامات امریکایی، تصور چنین پیامدهایی برای طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا، بسیار بدبینانه است و پیشرفت عملی نیروهای امنیتی افغان در آن لحاظ نشده است.
روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: به نظر من ما شاهد تقسیم‌بندی و درجه‌بندی دوباره قدرت و نواحی سیاسی خواهیم بود. این طور نیست که فکر کنیم قدرت گرفتن دوباره طالبان اجتناب‌ناپذیر است.
حامد کرزی، رییس‌جمهوری افغانستان از امضای قرارداد امنیتی با امریکا برای باقی ماندن حدود هشت هزار نیروی آن پس از ۲۰۱۴، امتناع ورزیده و مقامات کاخ سفید نیز گفته‌اند که در این صورت طالبان دوباره به صحنه باز می‌گردد و القاعده نیز پناهگاه‌های امن خود را دوباره به دست می‌آورد.
اما حکومت افغانستان همواره رسانه‎های غربی را متهم کرده که با شایعه‎پراکنی در تلاش ایجاد بحران در افغانستان هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.