مقام ارشد امریکایی: نیـروهـای افغـانستان را آمادۀ فصـل جنگی می‌‎‌سازیم

شنبه 22 میزان 1396/

یک مقام ارشد نظامی ایالات متحده گفته که سربازان امریکایی در افغانستان به آموزش واحدهای کوچک‌تر نیروهای افغان شروع کرده‌اند تا آن‌ها را برای تهاجم علیه طالبان در سال آینده و شکستن بن بست در این جنگ ۱۶ ساله آماده سازند.
mandegar-3جنرال جوزف ووتل، فرمانده نیروهای امریکایی در خاورمیانه با اعتراف به این که هنوز هم کارهای زیادی است که باید در افغانستان انجام یابد، با لحن خوش‌بینانه گفت که نشانه‌های مثبت در جنگ افغانستان دیده می‌شود.
این جنرال اردوی ایالات متحده امریکا گفت که همزمان با این که تعداد زیادی از فرماندهان کهن‌سال نیروهای افغان بازنشسته می‌شوند یا از مقام‌های شان برکنار می‌گردند، افراد جوان جای آن‌ها را می‌گیرند. به گفته او، نیروهای افغان همواره عملیات‌های بیشتر و تهاجمی را انجام می‌دهند و در عین زمان، مقام‌ها شاهد کاهش تلفات این نیروها اند.
ووتل در پایگاه فرماندهی مرکزی خود در ایالات متحده امریکا به خبرنگاران گفت: «فکر می‌کنیم هنوز هم خیلی مشتاق به شکستن این بن بست هستیم و به همین دلیل است که تلاش‌ها جریان دارد.»
او علاوه کرد: «من اینجا اعلام پیروزی نمی‌کنم، اما فکر می‌کنم برخی گام‌هایی را که برداشته ایم، گام‌های مثبتی اند که ما را به سمت شکستن این بن بست سوق می‌دهند.»
جنرال جوزف دانفورد، لوی درستیز اردوی ایالات متحده امریکا هفته گذشته به کانگرس کشورش گفت که هنوز هم جنگ افغانستان را در یک بن بست می‌بیند. اما او همراه با جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده به نمایندگان کانگرس اطمینان دادند که برنامه افزایش نیروهای امریکایی برای حمایت از نیروهای افغان نتیجه می‌دهد.
رییس جمهور دونالد ترامپ در ماه آگست طرح پنتاگون برای فرستادن حدود ۳۸۰۰ سرباز اضافی به افغانستان را تایید کرد. این سربازان به ۱۱ هزار سربازی می‌پیوندند که از قبل در افغانستان حضور دارند.
این سربازان جدید امریکایی در تقویت تلاش‌ها برای مشورت‌دهی و حمایت از نیروهای افغان سهم می‌گیرند و مربیان امریکایی در سطح کندک نیز در آموزش و مشورت‌دهی نیروهای امنیتی افغانستان سهم می‌گیرند. چنین کاری نیروهای امریکایی را به خط جنگ نزدیک می‌کند، اما فرماندهان نظامی استدلال می‌کنند که شمولیت آموزگاران امریکایی در سطح کندک، به نیروهای افغان در جنگ علیه شورشیان بیشتر کمک می‌کند.
ووتل گفت که این مشاوران واحدهایی از نیروهای امنیتی افغانستان را برای فصل جنگی آینده آماده می‌سازند.
در عین زمان، نیروهای امریکایی عملیات‌های ضدتروریستی خود علیه القاعده، داعش، طالبان و دیگر گروه‌های افراطی را نیز شدت بخشیده اند.
از جمع سربازان جدید، شماری قبلاَ عازم افغانستان شده اند. شمار قابل ملاحظه‌یی از سربازان اردو و پرسونل قوای هوایی در شش فروند جت جنگی «اف ۱۶» وارد افغانستان شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.