مقام امریکایی: القاعده همکاری نزدیک‌تر با طالبان دارد

شنبه 18 ثور 1395/

اردوی ایالات متحده امریکا گفته است که شبکه القاعده در افغانستان همکاری نزدیک تر با طالبان دارد که این مساله نگرانی‌ها از تقویت گروه طالبان در جنگ علیه نیروهای امنیتی افغانستان را شدت بخشیده است.
جنرال چارلز کلیولند، سخنگوی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان روز پنج شنبه در یک کنفرانس ویدیویی از کابل به خبرنگاران در پنتاگون گفت: «اما ما فکر نمی‌کنیم که خود آن‌ها (القاعده) یک تهدید چشمگیر واقعی را متوجه حکومت افغانستان کنند.»
او افزود: «اما از آنجایی که فکر می‌کنیم القاعده به همکاری بیشتر با طالبان شروع کرده است، آن‌ها می‌توانند زمینه تسریع فعالیت‌های طالبان را فراهم کنند. آ‌نها می‌توانند مهارت‌ها و ظرفیت‌هایی برای طالبان فراهم کنند.»
حدود پانزده سال پس از حمله نیروهای امریکایی علیه القاعده و میزبان آن‌ها گروه طالبان در افغانستان در پی حملات تروریستی یازدهم سپتمبر، افغانستان هنوز هم به عنوان یک کشور خطرناک باقی مانده است. ایمن الظواهری، رهبر القاعده خزان گذشته از ملا اختر منصور رهبر جدید گروه طالبان اعلام حمایت کرد.
سخنگوی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت که «از آن زمان به بعد ما شاهد تعامل بیشتر میان این دو گروه بوده ایم.» او تخمین زد که میان یک هزار تا سه هزار جنگجوی القاعده در افغانستان حضور داشته باشند.
کلیولند گفت: «هرچند آن‌ها به صورت قابل ملاحظه تقلیل یافته اند، اما این توانایی را دارند که به زودی خود را دوباره احیا کنند و هنوز هم این قابلیت را دارند که تهدیدی به وجود بیاورند.»
ناتو فعلاً حدود ۱۳ هزار سرباز در افغانستان دارد که ۹۸۰۰ تن آن‌ها امریکایی هستند. این نیروها مصروف آموزش و مشورت دهی به نیروهای امنیتی افغانستان هستند. از این میان، حدود سه هزار سرباز امریکایی مشغول عملیات ضدتروریستی علیه طالبان، القاعده و گروه داعش اند.
ایالات متحده امریکا در میان ماه‌های جنوری و مارچ امسال کمتر از ۱۰۰ عملیات ضدتروریستی علیه القاعده و داعش در افغانستان انجام داده است. سخنگوی نیروهای امریکایی برآورد کرد که در نتیجه این عملیات‌ها، شمار جنگجویان داعش در افغانستان از سه هزار به یک هزار تن کاهش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.