ملاهای پاکستانی: حملۀ انتحاری «غیراسلامی» و «حرام» است

گزارشگر:چهار شنبه 27 جدی 1396 ۲۶ جدی ۱۳۹۶

بیش از ۱۸۰۰ عالم دینی پاکستان با نشر فتوایی، بمب‌گذاری انتحاری را حرام اعلام کردند. این فتوا در قالب کتاب، روز سه شنبه از سوی حکومت پاکستان معرفی می شود.
mandegar-3پاکستان سال‌هاست که متاثر از خشونت ملیشه‌های تندروی است که دست به حمله انتحاری می‌زنند. شورشیان تندرو غالبا با سخنرانی مذهبی، این گونه حملات خود را توجیه کرده و آن را جهاد برای برقراری شریعت اسلامی خوانده اند.
حملات انتحاری غالبا غیراخلاقی خوانده و محکوم شده است به ویژه وقتی که قربانیان این گونه حملات افراد ملکی بوده اند. اما شورشیان این تاکتیک نظامی را موثرترین روش در جنگ خود می دانند.
در راستای مبارزه با «تروریسم» که از دهه ۲۰۰۰ تاکنون باعث قربانی شدن ده ها هزار تن شده است، ملاهای پاکستانی حالا حمله انتحاری را منع و آن را «حرام» اعلام کرده اند.
ممنون حسین، رییس جمهور پاکستان در این کتاب نوشته است: «این فتوا اساس محکمی برای ایجاد ثبات در یک جامعه اسلامی میانه رو ایجاد می کند».
حسین در ادامه نوشته است: «ما می‌توانیم از این فتوا برای ایجاد یک روایت (گفتمان) ملی به منظور مقابله با افراطگرایی و حفظ اصول طلایی اسلام، رهنمایی بگیریم».
منتقدان خارجی و داخلی حکومت پاکستان و اردوی این کشور، این نهادها را متهم می کنند که با گروه های رادیکال، به خاطر مقاصد سیاسی و نظامی رواداری و دوستی می کنند. این منتقدان دولت پاکستان را متهم می کنند که سال های طولانی از خطبه های نفرت پرور ملاها در مساجد چشمپوشی کرده اند.
مقامات پاکستان همچنان اتهامات مکرر ایالات متحده را مبنی بر تبانی با شورشیان اسلامگرا در افغانستان و پاکستان رد کرده اند. این مقامات می گویند که در طی دهه گذشته، در جنگ علیه گروه های شورشی از جمله «طالبان پاکستان» دستاوردهای بزرگی داشته اند.
با این همه، مقامات پاکستانی به طور خصوصی به امریکایی ها هشدار داده اند که هر اقدامی علیه گروه های تندرو مشهور و محبوب در پاکستان به زمان طولانی نیاز دارد و باید با آنان با احتیاط رفتار شود.
با این حال، به نظر می رسد که فتواهای مشابه تاثیر اندکی در خاورمیانه گذاشته است؛ جایی که تاکتیک حمله انتحاری توسط گروه های مختلف شورشی از جمله «دولت اسلامی» یا داعش مورد استفاده قرار می گیرد.
عالمان دینی پاکستان در کتاب خود گفته اند که «هیچ فرد یا گروهی صلاحیت اعلام جهاد را ندارد». این ملاها در ادامه خاطرنشان کرده اند که بمبگذاری های انتحاری آموزه های کلیدی اسلام را نقض می کند و حرام است.
این کتاب از سوی «دانشگاه بین المللی اسلامی» که یک موسسه تحصیلات عالی دولتی است، ترتیب و تنظیم شده است. حسین، رئیس جمهور پاکستان قرار است تا طی مراسمی امروز سه شنبه، نشر این کتاب را رسما آغاز کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.