موج مهاجرت پای وزیر داخلۀ آلمان را به کابل کشاند

گزارشگر:سه شنبه 13 دلو 1394 ۱۲ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3توماس دیمیزیر، وزیر داخله جمهوری فدرالی آلمان روز دوشنبه (۱۲ دلو/ ۱ فبروری) برای یک سفر کوتاه به کابل آمد. هدف این سفر گفت‌وگوهای سیاسی به شمول موضوع مهاجرت با مقام‌های افغانستان عنوان شده است.
منابعی گفته اند که موضوع مهم دیدار وزیر داخله آلمان از افغانستان فرار رو به افزایش افغان‌ها به آلمان است. در سال گذشته میلادی ادارات آلمانی بیش از ۱۵۰ هزار پناهجوی افغان را ثبت کردند.
دیمیزیر گفت: «قاچاقبران انسان در افغانستان شایعاتی را راجع به وضعیت بهشت‌گونه آلمان پخش می‌کنند تا کار و بار خود را به پیش ببرند. ما این چیزها را نمی‌خواهیم.»
وزیر داخله آلمان گفت افغان‌هایی که دورنمایی برای محافظت در آلمان ندارند، باید تا حد امکان به صورت داوطلبانه به وطن خود برگردند، البته به مناطقی از افغانستان که امن اند.
دیمیزیر گفت که این افراد احتمالاً پس از بازگشت کمک‌های مالی دریافت خواهند کرد تا زنده‌گی نوی را در وطن خود شروع کنند. او افزود که مهاجران از همین حالا می‌توانند کمک مالی برای برگشت به وطن تقاضا کنند.
او به خبرگزاری آلمانی «دی پی ای» گفت: «طبیعی است که وضعیت امنیتی افغانستان پیچیده است، اما افغانستان یک کشور بزرگ است که در آن مناطق امن و نامن وجود دارند.» به باور وزیر داخله آلمان، بسیاری این مهاجران نه به دلیل امنیتی بلکه برای آینده بهتر به آلمان آمده اند.
به این ترتیب، افغان‌ها دومین گروه بزرگ متقاضیان پناهنده‌گی در آلمان بعد از مهاجران سوریه بوده اند. این نشان دهنده افزایش عظیمی در شمار مهاجران افغان در آلمان است. در مقایسه با این رقم بالا، در سال ۲۰۱۴ میلادی ۹۷۰۰ افغان در آلمان تقاضای پناهندگی داده بودند.
توماس دیمیزیر در ماه اکتوبر سال گذشته گفته بود که این شمار بالای متقاضیان پناهنده‌گی از افغانستان غیرقابل قبول است. او استدلال کرده بود که پولیس و اردوی آلمان فدرال برای تامین امنیت افغانستان مصروف ماموریت اند و همه ولایت‌های این کشور به عین میزان خطرناک نیستند که باعث فرار مردم به آلمان گردد. او تاکید کرده بود که به این دلایل انتظار دارد افغان‌ها در کشور شان باقی بمانند.
وزیر داخله آلمان آن زمان گفته بود: «مقادیر زیاد کمک‍های توسعه‌یی به افغانستان سرازیر شده است. پس ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که افغان‌ها در کشور خود بمانند. بنابراین، من امروز به وضاحت می‌گویم که آن‌هایی که به عنوان مهاجر از افغانستان به آلمان می‌آیند، همه شان نباید انتظار داشته باشند که اینجا می‌مانند.»
حکومت آلمان تصمیم دارد که شمار متقاضیان پناهندگی از افغانستان را کاهش داده و افغان‌های بیشتری را که تقاضای پناهندگی شان رد می شود به کشور شان بازگشت دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.