مک‌کین خواستار فشار به پاکستان شد

یک شنبه 8 اسد 1396/

پس از اعلام مداخله کمیته نیروهای مسلح سنا در استراتژی جدید امریکا در افغانستان، سناتور ارشد جمهوریخواه اعلام کرد که در صورت ادامه حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی، باید فشارهای مختلف بطور تدریجی به این کشور افزایش یابد.
به گزارش ایندین تایمز، جان مک‌کین سناتور ارشد جمهوریخواه و رییس کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا با ارائه طرحی در این مجلس گفت که اگر پاکستان به حمایت از گروه‌های تروریستی و افراطی علیه حکومت افغانستان ادامه دهد، باید به تدریج فشارهای دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی بر پاکستان افزایش یابد.
گفته می‌شود که این طرح بخشی از تلاش‌های مک‌کین برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان و جلوگیری از استفاده گروه‌های تروریستی علیه امریکا است.
این در حالی است که تاکنون طرح‌های ارائه شده توسط مک‌کین همیشه مورد تایید کنگره امریکا قرار گرفته‌اند.mandegar-3
بر اساس این گزارش، طرح مک کین به نظامیان امریکایی اجازه را می‌دهد تا از تلاش‌های طالبان برای براندازی حکومت افغانستان جلوگیری کند و کنترل این گروه نیز در این کشور کاهش یابد.
به عنوان بخشی از این هدف، مک‌کین همچنین خواستار تقویت نیروهای امنیتی افغان و اعطای اختیار بیشتر به نیروهای امریکایی برای هدف قرار دادن تروریست‌ها بویژه «شبکه حقانی»، و دیگر گروه‌ها شده است.
وی همچنین درخواست ابتکارات دیپلماتیک با رویکرد منطقه‌ای شد که حضور هند را نیز در پی داشته باشد.
این طرح، خواستار تشدید تلاش‌های دیپلماتیک و منطقه‌ای امریکا از طریق ایجاد چارچوب‌هایی برای گفت‌وگوهای منطقه‌ای با افغانستان، پاکستان، چین، هند، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و برخی دیگر از کشورها برای تحقق آشتی سیاسی در افغانستان شده است.
این اقدام با هدف گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در مسائلی چون امنیت مرزی، تبادل اطلاعات، مبارزه با مواد مخدر، حمل و نقل و تجارت است تا اعتماد بین این کشورها افزایش یابد.
در این طرح همچنین ارائه حمایت‌های اقتصادی و برنامه‌های حمایتی از حکومت افغانستان به پیشرفت‌ حکومت وحدت ملی در زمینه ایجاد اصلاحات ساختاری و ضروری، بویژه در زمینه مبارزه با فساد، شفافیت مالی و حاکمیت قانون مشروط شده است.
مک‌کین در این طرح ضمن درخواست افزایش شمار نیروهای مبارزه با تروریسم امریکایی مستقر در افغانستان، درخواست اختیار بیشتر این نظامیان برای مقابله با طالبان، القاعده، شبکه حقانی، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی حاضر در افغانستان شد.
تاکنون سنای امریکا این طرح را به رای نگذاشته و این اقدام واکنش انتقادی مک‌کین را در پی داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.