مک کین: افغانستان به دلیل شکست سیاست امریکا از روسیه کمک خواسته است

شنبه 9 عقرب 1394/

سناتور امریکایی در آستانه انتخابات کشورش در مورد شرایط کنونی افغانستان گفت که شکست سیاست امریکا سبب درخواست کمک حکومت وحدت ملی افغانستان از روسیه است.
جان مک کین سناتور امریکایی شکست کشورش در افغانستان را به دلیل مداخله محدود مقامات واشنگتن در رویدادهای افغانستان اعلام کرد.
mnandegar-3وی به «سی ان اس نیوز» گفت که افغانستان به دلیل رهبری شکست خورده امریکا در این کشور از روسیه درخواست کمک نظامی کرده است.
سناتور امریکایی تاکید کرد که شکست امریکا در برخی کشورهای منطقه زمینه حضور روسیه و ایران را فراهم می‌کند.
رییس جمهور افغانستان چندی قبل از روسیه خواست تا برای مبارزه با مخالفان دولت کابل برای کشورش تجهیزات نظامی ارسال کند.
اشرف غنی از مسکو خواست تجهیزات نظامی مانند هلیکوپتر Mi-35 را برای افغانستان در مبارزه با تروریسم فراهم کند.
از سوی دیگر روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشته که در صورت دخالت نظامی روسیه در افغانستان، تنش مسکو و غربی‌ها بیشتر خواهد شد.
همچنین تمایل مقامات روسی به کمک نظامی به کابل نشان دهنده نگرانی‌های مسکو در مورد بدتر شدن امنیت در آسیای میانه است.
سفیر روسیه در افغانستان نیز تاکید کرد که ارایه کمک‌های نظامی مسکو به کابل به معنی حضور سربازان این کشور در خاک افغانستان نیست.
معاون سخنگوی رییس‌جمهور افغانستان نیز روز گذشته ضمن اشاره به تعهد مسکو برای همکاری تسلیحاتی با کشورش تأکید کرد که پیمان امنیتی «کابل – واشنگتن» نمی‌تواند مانعی برای کمک‌های نظامی دیگر کشورها به افغانستان شود.
سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهور افغانستان اعلام کرد: مقامات روسیه برای ارایه تجهیزات و بالگردهای نظامی به افغانستان تعهد خود را به کابل اعلام کرده‌اند.
وی گفت: افغانستان یک کشور مستقل است و حق این را دارد تا از هر کشوری درخواست همکاری نظامی کند.
هاشمی تأکید کرد: بر همین اساس قرارداد امنیتی «کابل – واشنگتن» نمی‌تواند مانع همکاری‌های نظامی روسیه و دیگر کشورها با افغانستان شود.

اشتراک گذاري با دوستان :