ناتو به همسایه‌های افغانستان اطمینان داد

گزارشگر:شنبه 21 دلو 1396 ۲۰ دلو ۱۳۹۶

mandegar-3نیروهای امریکایی در افغانستان به شبکه های ملیشه‌های مخالف چین حمله کرده اند. چین مدت‌ها است که خواهان همکاری غرب علیه گروهی است که به گفته خودش به دنبال جدایی ناحیه شین جیانگ از این کشور است.
در بیانیه ماموریت تحت رهبری ناتو که روز پنجشنبه نشر شد، آمده است که طی این حملات، کمپ های تمرین طالبان در ولایت شمالی بدخشان تخریب شد. طالبان در این منطقه از عملیات ملیشه ها در افغانستان و سلسله عملیاتی که توسط جنبش اسلامی ترکستان شرقی در منطقه مرزی میان چین و تاجیکستان انجام می شود، حمایت می کنند.
در ادامه این بیانیه آمده است: «حملات ایالات متحده امریکا جهت حمایت از افغانستان انجام می‌شود. تا به این وسیله همسایگان این کشور خاطرجمع شوند که افغانستان محل امنی برای تروریست‌هایی که می خواهند عملیات فرامرزی انجام دهند، به شمار نمی آید».
ماموریت تحت حمایت ناتو در افغانستان در مورد این حملات یا تلفات احتمالی آن، هیچ جزییاتی ارائه نکرد. اما در بیانیه ای که نشر کرده، آمده است که جنبش اسلامی ترکستان شرقی در حملات تروریستی داخل و خارج از چین نقش داشته و دو تن از اعضایش در توطئه بمبگذاری سفارت ایالات متحده امریکا در قرغیزستان در سال ۲۰۰۲ دخالت داشته اند.
در ادامه این بیانیه آمده است: «آن‌ها (جنبش اسلامی ترکستان شرقی) تهدیدی برای چین هستند و طالبان از آن ها در بدخشان و سرتاسر منطقه مرزی حمایت می کنند».
اعضای گروه جنبش اسلامی ترکستان شرقی را اقلیت عمدتا مسلمان اویغور تشکیل می دهند که به زبان ترکی اویغوری سخن می گویند و در ناحیه خودمختار شین جیانگ، واقع در غرب چین زندگی می کنند.
یک سخنگوی وزارت خارجه چین در پکینگ گفت که از این مساله اطلاعی ندارد، اما جنبش اسلامی ترکستان شرقی یک «نگرانی اصلی تروریستی» برای چین به شمار می رود و مبارزه با آن برای چین یک اولویت بسیار مهم است.
ژینگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری کوتاه که در روز جمعه برگزار شد، گفت: «عملیات علیه تروریسم مسئولیت همه کشورهای جهان است».
یک گزارش وزارت خارجه ایالات متحده امریکا که در سال ۲۰۱۶ نشر شد، پکینگ را خشمگین ساخت. در این گزارش آمده بود که در مورد وقایعی که چین از آن به عنوان تروریسم یاد می کند، کمبود شفافیت یا اطلاعات وجود دارد و همکاری با چین در مبارزه تروریسم محدود است.
ایالات متحده امریکا از آن زمان بر چین فشار می آورد که در مبارزه با تروریسم جهانی نقش پررنگ تری بازی کند.
در گذشته، برخی از کشورهای غربی تمایلی به این نداشتند که به چین در رابطه با تروریسم اطلاعات استخباراتی بدهند. آن ها نگران نقض احتمالی موازین حقوق بشر در شین جیانگ بوده اند. چین مدت ها است که می ترسد بی ثباتی در افغانستان به شین جیانگ گسترش یابد.
صدها تن در سال های گذشته در خشونت های ولایت شین جیانگ کشته شدند. پکینگ، ملیشه های اسلام گرا و جدایی طلب را عامل این خونریزی ها می داند. اما گروه های حامی حقوق بشر این ناآرامی ها را واکنشی به سیاست های سرکوب گرایانه چین در ناحیه شین جیانگ می دانند.
ایالات متحده امریکا، بریتانیا و سازمان ملل، جنبش اسلامی ترکستان شرقی را به عنوان گروه تروریستی دسته بندی کرده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.