ناتو: تلفات غیرنظامیان ۵۳ درصد کاهش یافته است

/

نیروهای ناتو در افغانستان گفته‌اند که شمار تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی این نیروها ۵۳ درصد کاهش یافته است.
راجر نوبل، معاون عملیاتی ناتو روز پنجشنبه گفت که این آمار، کاهش تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته را نشان می‌دهد.
به گفته آقای نوبل، در ۹ ماه نخست سال گذشته میلادی ۴۲۶ غیرنظامی در جریان عملیات‌ هوایی ناتو و بیش از ۲۵۰۰ تن دیگر در حملات طالبان کشته شدند.
او گفت، اما امسال عملیات‌ نظامی ناتو منجر به کشته‌شدن تنها ۲۰۲ نفر شده و طالبان مسوول کشتار ۲۴۰۰ غیرنظامی دیگر بوده‌اند.
این مقام ناتو تاکید کرد که تلاش‌ها برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته و در نظر است که آمار تلفات غیرنظامیان تا آخرین حد ممکن کاهش یابد.
راجر نوبل افزود: «شورشیان مسوول ۸۱ درصد تلفات غیرنظامیان هستند و ممکن است این آمار بیشتر باشد.»
او تاکید کرد: «آیساف مسوول هفت درصد تلفات است که در مقایسه به سال گذشته این رقم ۵۳ درصد کاهش یافته است و نیروهای افغان مسوول تنها سه درصد تلفات هستند. مسول ۹ درصد تلفات غیرنظامیان مشخص نیست و تشخیص آن کار ساده‌یی هم نیست.»
تلفات غیرنظامیان در چند سال اخیر در افغانستان موضوع داغ و حساسی بوده است.
کشته‌شدن غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان بارها باعث تنش در روابط حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان و متحدان بین‌المللی او شده است.
آقای کرزی گفته که تلفات غیرنظامیان غیرقابل قبول است.
در سالهای اخیر هر جنرالی‌که به عنوان فرمانده کل نیروهای ناتو به افغانستان آمده، کاهش تلفات غیرنظامیان را از مهم‌ترین اهداف خود اعلام کرده است.
یکی از مواردی‌که به گفته مقام‌های دولت افغانستان هم تلفات و بازداشت افراد را در پی داشته و هم در مواردی با فرهنگ اجتماعی سازگاری نداشته، عملیات شبانه نیروهای خارجی بوده است.
آقای کرزی پیش از امضای قرارداد استراتژیک با امریکا، توقف این نوع عملیات را به عنوان پیش شرط امضای این قرارداد مطرح کرد و در نهایت آمریکا هم آن را پذیرفت.
پس از امضای این قرارداد، رهبری عملیات شبانه به نیروهای افغانستان واگذار شد.

اشتراک گذاري با دوستان :