ناظران امریکایی: نتایـج استـراتژی تـرامپ در افغـانستان ناچیـز است

گزارشگر:چهار شنبه 2 جوزا 1397 ۱ جوزا ۱۳۹۷

در گزارش ناظران دولتی ایالات متحده که روز دوشنبه نشر شد، آمده است که استراتژی حکومت ترامپ در مبارزه با طالبان موفقیت اندکی داشته و پس از گذشت ۱۷ سال از شروع ماموریت افغانستان، هنوز هم این کشور «خطرناک و بی‌ثبات» است.
mandegar-3این نتیجه‌گیری با ارزیابی‌یی که اردوی امریکا در خزان سال گذشته نشر کرد، در تضاد است. در آن ارزیابی آمده بود که افغان‌ها با حمایت ایالات متحده امریکا به پیشرفت‌هایی دست یافته اند و روند مبارزه با طالبان تحرک یافته است.
در این گزارش که توسط بازرس ویژه وزارت دفاع ایالات متحده امریکا (یا پنتاگون)، وزارت خارجه و اداره کمک‌های انکشافی بین المللی ایالات متحده تهیه و نشر شده، در مورد درستی تصمیم حکومت امریکا دال بر فرستادن گروه جدیدی از مشاوران نظامی در سال جاری اظهار شک و تردید شده است. این گروه مشاوران قرار است که با نیروهای افغان در فاصله نزدیک تری به خط مقدم جبهه همکاری کنند.
به عقیده نویسندگان این گزارش، این اقدام در ترکیب با حملات افزایش یافته نیروهای افغان «خطر تلفات ملکی، حملات خودی، تلفات نیروهای امریکایی و انواع دیگر خشونت‌هایی را که با منازعه افغانستان مرتبط هستند، افزایش می دهد».
ایالات متحده امریکا حدود ۱۵ هزار نیروی حمایتی در افغانستان دارد که به نیروهای افغان از نظر نظامی یاری می‌دهند، اما به طور مستقیم در جنگ شرکت نمی‌کنند.
نویسندگان این گزارش در ادامه از یک سلسله حملات مرگبار طالبان به شمول حملات در فراه، ولایت غربی و هم مرز با ایران یاد می کنند. در ادامه این گزارش بازرس ویژه که پنتاگون نشر کرده، آمده است که نشانه های اندکی برای پیشرفت واقعی نیروهای افغان وجود دارد.

گِلن فاین، نماینده بازرس ویژه پنتاگون در مقدمه این گزارش می‌نویسد: «طالبان مانند گذشته بخش‌هایی از افغانستان را کنترول می‌کنند و در کابل و در سرتاسر کشور دست به حملات تروریستی ویرانگرانه‌یی می‌زنند». این گزارش سه ماه نخست سال روان تا ۳۱ مارچ را در نظر گرفته است.
در ادامه این گزارش آمده است که کیفیت کار نیروهای امنیتی افغانستان در حال بهبود است، اما آن ها در زمینه بهبود بخشیدن به وضعیت امنیتی مردم پیشرفت چندانی نداشته اند. افزون بر این شمار نیروهای افغان در حال کاهش متداوم است و به این ترتیب نگرانی ها راجع به موثریت این نیروها در حال افزایش می‌باشد.
طبق این گزارش، شمار نیروهای افغانستان که به طور تمام وقت در اردو انجام وظیفه می کنند در پایان ماه جنوری به ۳۱۳ هزار و ۷۲۸ تن می رسید و به این ترتیب نسبت به ۳۳۱ هزار و ۷۰۸ تن در سال پیش از آن، کاهش داشته است.
شمار تخمینی نیروهای ۱۱ درصد کمتر از آن میزانی است که در نظر گرفته شده بود. تعیین شده بود که شمار نیروهای پولیس و اردوی افغانستان به ۳۵۲ هزار تن برسند. این شکاف ۱۱ درصدی نشان می دهد که نگه داشتن سربازان و پولیس ها چقدر دشوار است. نویسندگان این گزارش می گویند که کاهش متداوم سربازان شاید بازتاب دهنده میزان بالای تلفات در میان آن ها نیز باشد.
حکومت ترامپ که از اگست سال گذشته استراتژی جدیدی را در قبال جنگ افغانستان آغاز کرده است، گفت که سعی دارد پاکستان را در این استراتژی شامل سازد و تلاش بیشتری برای ترغیب طالبان برای پیوستن به گفتگوهای صلح انجام دهد.
اما در گزارشی که روز دوشنبه نشر شد، آمده است که زیاد به نظر نمی آید که تلاش ها برای افزایش فشار بر طالبان تاثیر قابل توجهی داشته است.
در این گزارش آمده است: «از نظر نظامی (نیروهای امنیتی) و نیروهای امریکایی به حملات هوایی و عملیات زمینی ادامه می‌دهند، اما موفق نشده اند که مناطق قابل توجهی از خاک (تحت کنترول طالبان) را بازپس بگیرند». نویسندگان این گزارش در ادامه می نویسند:«در بخش دیپلوماتیک، با وجود این که مبلغ ۱.۵ تا ۲ میلیارد دالر کمک‌هایی که قرار بود برای بهبود وضعیت امنیتی به پاکستان داده شود، به حالت تعلیق درآمد، این کشور هیچ تلاش قابل توجهی برای نابودی سرپناه های امن تروریست ها انجام نداده است».
ایالات متحده امریکا ایران و روسیه را متهم به دخالت در افغانستان می‌کند، مساله‌یی که چشم انداز بهبودی وضعیت این کشور را دشوارتر می‌سازد.
در این گزارش آمده است، این مساله که انتخابات پارلمانی که قرار بود در ماه جولای برگزار شوند، تا اکتوبر به تعویق افتاده است، نشانگر بی ثباتی و شکنندگی اوضاع است. براساس این گزارش این وضعیت بی ثبات می تواند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹ را دشوار بسازد و می پرسد که رای گیری با وجود مقاومت طالبان تا چه اندازه می تواند به آوردن صلح و بهبود وضعیت امنیتی کمک کند.
در این گزارش آمده است: «با توجه به این که حکومت افغانستان از نظر طالبان بازیچه دست ایالات متحده است، روشن نیست که برگزاری انتخابات با حمایت امریکا، چگونه می تواند از نگاه طالبان به افزایش مشروعیت حکومت افغانستان کمک کند و بر این ملیشه ها برای آشتی کردن فشار بیاورد».
راب مانینگ، مقام بلندپایه نظامی امریکایی و سخنگوی پنتاگون، از گزارش یادشده انتقاد نکرد، اما گفت: «ما احساس می کنیم که پیشرفتی انجام شده است». مانینگ به عنوان یک مثال از حمایت نیروهای هوایی افغان در حملاتی گفت که چند روز پیش برای غلبه بر طالبان در فراه انجام شده است. طالبان به مرکز این ولایت حمله کرده و چندین پسته امنیتی را اشغال کرده بودند.
ماننیگ همچنین گفت که واحدهای مشاوران نظامی امریکایی برای مشوره دادن به نیروهای افغان به فراه رسیده اند و حکومت افغانستان کنترول کامل این ولایت را در دست گرفته اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.