نامزدان معترض: انتخابات پارلمانی لغو اعلام شود

۱۷ حوت ۱۳۹۷

نامزدان معترض انتخابات پارلمانی از اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهند تا انتخابات گذشته پارلمانی را لغو اعلام کنند.
نامزدان معترض از سراسر کشور در یک نشست خبری در کابل، ضمن تأکید بر لغو انتخابات پارلمانی گفتند که در غیر آن صورت اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی با سرنوشت اعضای قبلی این دو کمیسیون مواجه خواهند شد.
mandegarهمایون همایون یکی از این نامزدان معترض، سفارت امریکا در کابل را متهم به دخالت در امور انتخابات کرد و گفت که هیچ‌کسی صلاحیت تصمیم‌گیری را در کمیسیون انتخابات ندارد و حتا رییس حکومت وحدت ملی نمی‌تواند در امور حکومت‌داری بدون مشوره آن تصمیم بگیرد.
آقای همایون، گفت: «سفارت امریکا رسماً به ما می‌گوید که هر کسی نان می‌دهد فرمان نیز می‌دهد؛ و با این استدلال هر آنچه را که به میل خود شان است انجام می‌دهند.»
او بیان داشت که نامزدان معترض از کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی انتظار دارند که انتخابات پارلمانی را باطل اعلام کند. زیرا به گفتۀ او، تاهنوز در روند این انتخابات هیچ‌کسی بدون مشورۀ سفارت امریکا کاری را انجام نداده است.
به گفتۀ او، اسناد دست داشتل نامزدان معترض نیز هیچ‌گونه مفهومی ندارد.
همایون خاطر نشان کرد که امریکا برنامه دارد که تا ۲۰سال آینده با روی کار آوردن جوانان بی تجربه و کنار انداختن افراد مبارز کشور هر سه قوه دولت را در اختیار خود بگیرد.
سید نقیب‌الله هاشمی نامزد معترض دیگر می‌گوید: «ما از کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهیم که کل انتخابات پارلمانی ۲۸ و۲۹ میزان را باطل اعلام کند در غیر آن، خود آنان با سرنوشت کمیشنران قبلی مواجه خواهند شد.»
احمدی سعیدی معترض دیگر هم بیان داشت، از نظر حقوقی کمیشنران که مجرم باشند، عملکرد آنها نیز باطل است.
او گفت: «کمیشنران جدید که چند تن آنها نامزد مجلس نیز بودند تا دیروز خواهان ابطال انتخابات پارلمانی بودند ولی امروز که در مرجع تصمم‌گیری قرار گرفته اند باید به صدای وجدان خویش گوش داده انتخابات را باطل اعلام کنند.»
گفتنی است که در پی برکناری اعضای سابق کمیسیون‌های انتخابات، نتایج انتخابات پارلمانی اعلام ناشده باقی ماند و حکومت دو روز پیش اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی را رسماً معرفی کرد.
اعلام نتایج انتخابات پارلمانی از اولین مسوولیت کمیشنران جدید خوانده می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.