نامۀ طالبان به ترامپ؛ “تصمیم به اخراج تمام نیروهای‌تان بگیرید”

گزارشگر:روح‌الله بهزاد/ چهار شنبه 25 اسد 1396 ۲۴ اسد ۱۳۹۶

mandegar-3گروه طالبان روز گذشته با نشر نامه‌یی به رییس‌جمهور امریکا، از او خواسته اند تا راهبردِ آینده‌اش در مورد افغانستان را به گونۀ عمیق بررسی کند.
گروه طالبان از دونالد ترامپ خواسته اند‌ تا در راهبردِ جدید امریکا برای افغانستان، تصمیم به اخراج تمام نیروهای امریکایی از این کشور بگیرد.
در این نامه از تعلل و تأخیر در اعلام این راهبر از سوی امریکا به عنوان نشانه‌یی از پی بردن اشتباهات آن کشور در افغانستان از سوی آقای ترامپ یاد شده است.
در نامه امارت اسلامی طالبان خطاب به دونالد ترامپ گفته شده است: “مقام‌های امریکایی در یک تصمیم ناعاقبت‌اندیشانه بر اشغال افغانستان فیصله کرده اند و افغانستانی‌ها به شمول امریکاییان به هیچ کسی نیت ضرر رسانیدن ندارند، اما هنر شکست‌دادن کسانی که تجاوز می‌کنند را بلد اند”.
در بخشی از نامه طالبان گفته شده که راهبردِ آیندۀ امریکا در افغانستان نیاز به بررسی عمیق دارد و شماری از اعضای کانگرس و جنرالان جنگ‌خواهِ امریکایی در افغانستان، برای ترامپ مشورۀ نادرست داده اند و آنان می‌خواهند جنگ افغانستان به دارازا کشانیده شود تا امتیاز به دست آورند”.
طالبان می‌گویند که دونالد ترامپ باید در موضوع افغانستان تنها به فیصلۀ “جنرالان جنگ‌خواه” اتکا نکند و در این باره آن‌گونه تصمیم بگیرد که سبب صلح در آینده گردد.
در بیانیۀ طالبان از تصرف چند چند ولسوالی ولایت‌های افغانستان در هفته‌های گذشته به عنوان موفقیت طالبان یاد شده و آمده است: “طالبان می‌توانند به آسانی تمامی شاه‌راه‌ها را زیر تسلط خود گیرند و اگر تلفات مردمی نباشد، با محاصره بسیاری از ولایت‌ها را تصرف خواهند کرد”.
طالبان هم‌چنان عامل اصلی جنگ افغانستان را اشغال بیرونی می‌دانند و می‌گویند که افزایش نیروهای خارجی در افغانستان به جز تباهی هیچ توجیهی ندارد. آنان رییس‌جمهور امریکا را خطاب قرار داده می‌گویند: بهتر است در راهبردِ جدید به جای اضافه‌کردن نیروهای امریکایی، خروج تمام قوای امریکایی از افغانستان بررسی شود.
گروه طالبان پیش از این نیز زمانی که آقای ترامپ به تازه‌گی رئیس جمهوری امریکا انتخاب شده بود، به او نامه‌ای نوشته بودند و از او خواسته بودند که به جنگ در افغانستان پایان دهد.
نامۀ دوم گروه طالبان در حالی منتشر می‌شود که ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه در افغانستان، به تازه‌گی در در گفت‌و‌گو با یک روزنامۀ روسی به نام «ایزوستیا»، مأموریت نظامی امریکا در افغانستان را «ناکام» خوانده و گفته است که نیروهای امریکایی باید افغانستان را ترک کنند.
ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری امریکا در پی حملات یازدهم سپتامبر در سال ۲۰۰۱ و با تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد، رژیم طالبان در افغانستان را به دلیل حمایت و جا دادن به اسامه بن‌لادن و اعضای شبکۀ القاعده در افغانستان سقوط داد.
اما جنگجویان طالبان از آن زمان تاکنون به نبرد علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی و نیروهای امنیتی دولت افغانستان ادامه داده‌اند.
این در حالی‌ست که با گذشت هفت ماه از رویکار آمدن حکومت جدید امریکا، ترامپ هم‌چنان در تعیین استراتژی جدیدش در افغانستان ناکام است و به نظر می‌رسد که حل نشدن اختلافات حکومت او بار دیگر به تأخیر در اعلام این استراتژی منجر شده است.
به نقل از «واشنگتن اگزمینر»، جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا در تازه‌ترین اظهارات خود دربارۀ استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان گفت است: هم‌چنان تمام گزینه‌ها روی میز است و به کارگیری نظامیان خصوصی در این کشور هم‌چنان تحت بررسی قرار دارد.
حکومت جدید امریکا ماه‌هاست که مشغول تعیین استراتژی جدیدی در افغانستان است و اعلام آن نیز به تأخیر افتاده است. این در حالی است که ماتیس بار دیگر از به تعویق افتادن اعلام این استراتژی خبر داد، اما گفت که دولت ترامپ به تصمیم‌گیری در این باره «بسیار بسیار نزدیک» است.
این استراتژی ممکن است منجر به اعزام سه تا چهار هزار نظامی بیشتر امریکایی به افغانستان شود، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که ترامپ از گزینه‌های موجود ناراضی است و برکناری فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان را نیز در نظر دارد.
اعلام استراتژی جدید امریکا قرار بود کمی بیش از یک ماه گذشته اعلام شود، که به نظر می‌رسد به دلیل افزایش اختلافات در دولت ترامپ، بار دیگر این استراتژی به تأخیر افتاده است.
از سوی دیگر، سناتور جان مک‌کین، رییس کمیتۀ نیروهای مسلح سنای امریکا چندی پیش با ارائۀ طرحی به لایحۀ سالانۀ دفاعی این کشور، تلاش کرد تا در تعیین استراتژی امریکا دخالت کند. طرح مک کین اگر مورد موافقت سنا قرار گیرد، شامل افزایش تدریجی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان در بلندمدت و تقویت نیروی هوایی امریکا در افغانستان خواهد شد.
در حال حاضر ۹۸۰۰ نفر از نیروهای امریکایی در افغانستان حضور دارند که به گفتۀ مسوولانِ حمایت قاطع، سرگرم آموزش و مشوره‌دهی نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.