نامۀ پاکستان به شورای امنیت: هند عامل وخامت شرایط امنیتی در منطقه است

۴ حوت ۱۳۹۷

mandegarوزیر خارجۀ پاکستان در نامه‌یی به رییس شورای امنیت گفته که رویکرد هند «تهدید مستقیم» صلح منطقه‌یی و جهانی است.
شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجۀ پاکستان در نامه‌یی به آناتولیو اندونگ امبا، رییس شورای امنیت گفت، این وضعیت «تهدید مستقیم امنیت و صلح جهانی» است. به گفتۀ او، پس از حمله ۱۴ فبروری در کشمیر هند، دهلی‌نو بدون تحقیقات پاکستان را متهم کرده و به اجرای اقدامات تلافی‌جویانه تهدید کرده است.
قریشی گفته که منبع «اتهام‌زنی بی‌اساس» هند یک ویدیو در رسانه‌های اجتماعی است که محتوای «تردیدبرانگیزی» دارد. به گفتۀ او، هند نام این گمانه‌زنی خود را «حقیقت» می‌گذارد و تلاش دارد تا پاکستان را بابت «ناکامی‌های عملیاتی‌ و سیاست‌گذاری» خودش سرزنش کند.
او معتقد است هند «عامدانه یک سیاست تخاصمی» را دنبال می‌کند تا برای تأمین سیاست داخلی خودش اوضاع را «ناخوشایند» جلوه دهد.
وزیر امور خارجۀ پاکستان افزود، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در حال تحریک «احساسات منفی» در میان مردمش در برابر پاکستان است. او همچنین گفت، مقام‌های هند به مسدود کردن مسیر آب‌های رودخانه به پاکستان تهدید می‌کنند که این امر می‌تواند پیمان آب میان دو کشور را به خطر بیندازد.
رییس دستگاه دیپلماسی پاکستان با رد اتهامات هند درباره حملۀ ۱۴ فبروری گفت، اسلام‌آباد پیشنهاد انجام تحقیقات را ارایه کرده است. به گفته او، نخست‌وزیر پاکستان به هند پیشنهاد مذاکره درباره تروریسم و سایر درگیری‌ها میان دو کشور را داده است. او گفت: پاکستان همچنین بر اراده‌اش در دفاع از خود در صورت تخاصم هند تأکید کرد.
این در حالی است که دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا نیز با اشاره به افزایش اختلافات بین دهلی‌نو و اسلام‌آباد در خصوص کشمیر، خواستار کاهش تنی بین دو کشور شد.
گفتنی است که در عملیات تروریستی ۱۴ فبروری(۲۵ دلو) به ملی‌بس نظامیان هندی در نزدیکی مرز کشمیر با یک موتر حامل ۳۵۰ کیلو مواد منفجره ،۴۴ نفر کشته شدند.
گروه تروریستی جیش محمد مسوولیت این حمله را پذیرفته است و عامل این حمله انتحاری را عادل احمد دار معرفی کرده است.
این بزرگترین حمله تروریستی در جامو و کشمیر محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۶، حمله شبه نظامیان به پایگاه نیروی هوایی هند در شهر اوری به کشته شدن ۱۹ سرباز هندی منجر شد. این حمله دلیلی بود تا دولت هند یک حمله محدود علیه پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان ترتیب دهد.
پس از این حمله،جنگ لفظی بین دهلی نو و اسلام‌آباد افزایش یافته است. دولت هند پاکستان را به حمایت از این گروه و دخالت در این حمله متهم کرده است.
نارندرا مودی نخست وزیر هند، تهدید کرد که عاملان حمله انتحاری کشمیر بهای سنگینی پرداخت می‌کنند.
از سوی دیگر، عمران خان نخست وزیر پاکستان اعلام کرده که پاکستان هرگونه حمله هند را به شدت پاسخ خواهد داد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.